„Ještě v pondělí jsem byla za kamarádkou v Budějovicích a už když jsem jela domů, tak mi bylo divně a v úterý už jsem zůstala ležet s horečkou. Do práce jsem nešla,“ říká Milena Dolanská z Jindřichova Hradce. Dodává ale, že k lékaři nešla, prý ji odrazují plné čekárny. Na léčení si navíc místo nemocenské raději vzala dovolenou.

Přestože v Jihočeském kraji poklesla podle Františka Kotrby z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích relativní nemocnost, Jindřichohradecko spolu s Táborskem hlásí údaje nad průměrem kraje. V okrese Jindřichův Hradec je relativní nemocnost 1735 případů na sto tisíc obyvatel, to znamená práh zvýšeného výskytu. Hůře jsou na tom lidé na Českokrumlovsku, tam se počet lidí s akutními respiračními chorobami blíží epidemickému výskytu.

Nejvíc nemocných je mezi dětmi do pěti let a také ve skupině mladých od 15 do 24 let. „Klasické chřipky zatím moc nejsou. Chodí děti s onemocněním horních cest dýchacích, záněty dutin i středoušními záněty. Měla jsem tu i tři zápaly plic,“ vyjmenovává nejčastnější potíže, se kterými se setkává v ordinaci, dětská lékařka z Třeboně Jiřina Grossová. Včera do půl druhé ošetřila čtyřicet šest malých pacientů.

Malý výskyt počtu chřipkových onemocnění potvrzují i jihočeští hygienici. „Díky relativně nízkému výskytu chřipce podobných onemocnění v kategorii dospělých není nutné v jižních Čechách kromě lokálních opatření přijímat žádná mimořádná opatření,“ uvedl František Kotrba z krajské hygieny.

Zatím nebyly zrušené ani návštěvy pro veřejnost v nemocnici v Jindřichově Hradci ani v Dačicích.