Středa je navíc prvním dnem, kdy si kuřáci nebudou moci zapálit ve své oblíbené hospůdce.

Originálně pojali konec kouření v hradecké restauraci Pod Věží. „Budeme se dnes s kouřením loučit stylově. Kdo nás večer navštíví a bude celý v černém, dostane smutečního panáka,“ zve hospodská Marta Kolečková. Nebude chybět ani originální výzdoba. Poslední cigaretu si zde hosté zapálí před desátou hodinou večer.

Ve středu pak kdokoli, kdo by se rozhodl skoncovat s cigaretami, nebo kdo zkrátka dbá o své zdraví, může přijít do přízemí pavilonu E jindřichohradecké nemocnice a nechat si zde od 9 hodin změřit krevní tlak, hladinu cukru nebo BMI.

„Cílem je upozornit na rizika spojená s kouřením a motivovat kuřáky, aby alespoň jeden den v roce prožili bez tabáku a zvážili možnost odvykání kouření,“ vysvětluje auditorka léčebné péče nemocnice Jana Beránková a dodává, že každoročně v České republice umírá na následky kouření více než 18 tisíc lidí, což je asi 50 osob denně. "Trendem dnešní doby je zdravý životní styl a snaha zůstat déle mladí a zdraví. Nejde již jen o to, jak dlouho budeme žít, ale také o kvalitu života," upozornila. Stále více lidí se proto stará o zdravou výživu, dostatek pohybu a snaží se vyhnout stresu. Na druhé straně ale podle Jany Beránkové stojí stále diskutovaná otázka, která se týká problematiky kouření, ať jde o pasivní nebo jeho aktivní formu. "Mnozí z nás si uvědomují, že tento zlozvyk do zdravého způsobu života moc nezapadá," zmínila.

Světový den bez tabáku, který připadá na 31. května, vyhlásila Světová zdravotnická organizace již v roce 1988 jako součást kampaně proti kouření, které dnes v České republice představuje jedno z nejvýznamnějších zdravotních rizik. Do této kampaně se proto zapojuje právě i Nemocnice Jindřichův Hradec.

"Reagujeme na zákon O ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který nabyde účinnosti od 31. května 2017 a promítá se i do zdravotnických zařízení," vysvětlila Jana Beránková, která dále upozorňuje, že cigaretový kouř je klasifikován jako rakovinotvorná látka nejvyšší nebezpečnosti, obsahuje na 5 tisíc chemických látek, které nejen způsobují rakovinu, ale také poškozují srdce a cévy, vyvolávají genetické mutace, způsobují alergické reakce.

Kouření však ohrožuje i nekuřáky formou pasivního kouření. V České republice umírá v důsledku pasivního kouření asi 3000 lidí, z toho nejvíce jsou ohroženy děti. "Dětský organismus je na složky tabákového kouře velmi citlivý. Děti, které vdechují vzduch znečištěný cigaretovým kouřem, mají snížené plicní funkce a odhaduje se, že asi 10 procent všech leukémií dětí vzniká v důsledku pasivního kouření," důrazně upozornila Jana Beránková.

Navíc roční náklady na léčbu kuřáků činí asi 80 miliard korun, oproti tomu příjem z daní tabákových výrobků je podle jejích informací jen asi 35 miliard. "Každá vykouřená cigareta nám zkracuje život o 5 minut. Přitom již po roce bez kouření klesá riziko kardiovaskulárních onemocnění na polovinu, po 10 letech nekouření klesá na polovinu i riziko rakoviny plic. Zároveň také klesá riziko rakoviny úst, hrdla, jícnu, močového měchýře, dělohy a slinivky. Přestat kouřit se proto vždy vyplácí!" apeluje.

Ke kampani proti kouření se 31. května tradičně připojují také v Dačicích. Ten hlavní program se tady ale chystá až na sobotu, kdy mohou děti vyrazit na zábavnou hru s hajným Kázkem.