„V Dačicích to nestojí za nic. Lidé už jsou naštvaní. Manžel jezdí s cukrovkou raději do Telče a já na ortopedii zase do Jihlavy,“ okomentovala nepříznivou situaci ve špitále Zdeňka Novotná z Maršova.

Podle ředitele Nemocnice Dačice Leoše Dostála tady ambulance fungovala pět dní v týdnu. Situace se zhoršila odchodem jedné lékařky. „Podle závažnosti diagnózy budeme pacienty přeobjednávat nebo je doporučovat praktikům. Jednali jsme i s dalšími lékaři, ale zatím bez výsledku,“ informoval ředitel s tím, že dnes má skončit i lůžkové oddělení chirurgie. Zatím to však není jisté.

Dačickou nemocnici stále provozuje společnost PP Hospitals. Ta sice dostala od města výpověď za nedodržení smlouvy, ale stále ještě trvá půlroční výpovědní lhůta. Původně se obě smluvní strany shodly, že mají zájem ukončit smlouvu dříve. Nepodařilo se to dokonce ani ve dvou možných termínech, kdy měl stávající provozovatel předat zdravotnické zařízení Nemocnici Jindřichův Hradec. Jeden k 1. červnu a druhý vyprší dnes 1. července.

„Stále jednáme dál. Nemocnice předaná není. Na žádném dalším konkrétním datu jsme se nedohodli,“ řekl včera starosta Dačic Rudolf Hájek. Pokud se město s PP Hospitals nedohodne, mohlo by dojít k odchodu provozovatele z nemocnice až na konci října, kdy vyprší výpovědní lhůta.

Problémy v Dačicích začaly na konci března, kdy provozovatel uzavřel kvůli nedostatku personálu internu. Následovala série jednání, mimo jiné i s Jihočeským krajem. Tam se zástupci zúčastněných stran dohodli na převzetí dačického špitálu jindřichohradeckou nemocnicí.

Z jednání s krajem tehdy vyplynulo, že má nový provozovatel zachovat stávající ambulance, 24 hodinovou chirurgickou ambulanci, lůžka dlouhodobě nemocných, rehabilitaci a sociální lůžka. S lůžky na chirurgii se nepočítá.