Jak vysvětluje mluvčí nemocnice Eliška Čermáková, nejmodernější multifunkční polohovací stůl s nejrůznějším příslušenstvím usnadňuje práci lékařům i ostatnímu zdravotnickému personálu a současně nabízí větší komfort pro pacienta.
„Operační stůl můžeme upravovat podle typu zákroku a díky širokému spektru nástavců a příslušenství pacienta napolohujeme tak, jak potřebujeme. Například při operaci ramene určité díly odstraníme, při operaci ruky nebo při extenzi zlomené nohy zase přidáme. Všechny části stolu jsou navíc z odlehčeného materiálu a manipulace s nimi je tak oproti předchozímu typu mnohem snazší,“ popsal výhody nového operačního stolu Stanislav Stropek, primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec.
Na operační stůl za 3,2 mil Kč bez DPH získala Nemocnice Jindřichův Hradec dotaci z programu REACT-EU.
Kratší čekací doba
Nejen díky novému vybavení se nemocnici daří zkrátit čekací dobu na výměnu kloubů. Posílil lékařský tým, je možné využít více sálů a pacienti jsou hospitalizovaní kratší dobu, to vše přispívá k navýšení operativy. „Namísto osmi teď každý týden lékaři provedou deset plánovaných totálních endoprotéz," počítá Eliška Čermáková.
A je to výrazně znát na době, za kterou se na člověka dostane řada, pokud čeká na operaci. „Loni byla čekací doba na endoprotézy zhruba dvanáct měsíců, nyní již deset. Díky navýšení počtu operací postupně čekací dobu zkracujeme. Jen během ledna jsme provedli o čtyřicet zákroků více než loni v lednu,“ upřesnil Stanislav Stropek.
Ortopedie jindřichohradecké nemocnice poskytuje veškerou ortopedickou péči o vrozené vady, záněty, degenerativní onemocnění, nádory a traumata pohybového aparátu. Nejčastějšími operačními výkony jsou endoprotézy kyčlí, kolen, artroskopie a traumatologické výkony. Loni na ortopedicko-traumatologickém oddělení provedli přes 1300 operací, z toho více než 200 totálních endoprotéz kyčlí a 130 totálních endoprotéz kolene.