Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice je na tom relativně dobře

Jindřichův Hradec – Že situace ve zdravotnictví není právě růžová, to není žádné tajemství. Mnoho nemocnic a podobných zařízení se v poslední době kvůli opožděným platbám pojišťoven a zákonné lhůtě na splatnost faktur pomalu ale jistě dostává do druhotné platební neschopnosti.

15.9.2013
SDÍLEJ:

Nový pavilon D jindřichohradecké nemocnice se blíží k dokončení.Foto: Milan Soldán

Jaká je situace v jindřichohradecké nemocnici, jsme se zeptali jejího ředitele Miroslava Janovského. Ten pacienty uklidňuje, že v Hradci zatím žádný kolaps nehrozí.Jak si jindřichohradecká nemocnice stojí po ekonomické stránce?

Ekonomická situace nemocnice je vzhledem k podmínkám, které dnes ve zdravotnictví panují, docela slušná. Sice vykazujeme k poslednímu červenci ztrátu ve výši pěti milionů korun, ale nemáme žádné závazky po lhůtě splatnosti, tedy dluhy.

Čím je ztráta způsobená?
Je to dáno snížením zálohových úhrad od zdravotních pojišťoven. Za prvních sedm měsíců tohoto roku to dělá skoro šest milionů korun. Ta situace do konce roku je mírně nepřehledná, protože největší partner nemocnice, což je Všeobecná zdravotní pojišťovna, přepočítává výkonnost jednotlivých nemocnic za první pololetí a zřejmě provede úpravu záloh od prvního října. Takže na ty tři poslední měsíce. Vše bude záležet na jejich finanční situaci, ale my bychom na tom něco málo mohli vydělat. Čili odhadnout dnes, jak dopadne nemocnice na konci roku, je velice složité. Naší snahou sice je, aby ten hospodářský výsledek byl co nejlepší, ale na druhé straně jestliže jsou snížené předběžné úhrady v takovém rozsahu a navíc se zvýšilo o jeden procentní bod DPH, tak ten úvodní propočet, který jsme dělali na začátku letošního roku, byl propad minus dvacet sedm milionů. Dá se tedy říct, že jsme v řadě oblastí vyvinuli značné úsilí na zlepšení předpokládaného hospodářského výsledku.

Jak jste toho dosáhli?
Jednak se značně snížily náklady na zdravotnický materiál a léky, což nás stálo mnoho desítek jednání  s našimi dodavateli. Ty koneckonců ještě neskončily a konají se prakticky nepřetržitě. Většina nemocnic v Jihočeském kraji provedla razantní opatření ve zredukování mzdových nákladů cestou snížení průměrných výdělků zaměstnanců. My jsem v této oblasti učinili prakticky jen jednu věc, a to bylo, že jsme snížili příplatky za práci o sobotách a nedělích a za směnnost o pět procent. Přesto jsme ale ještě stále nad minimální hranicí stanovenou zákoníkem práce. To se projevilo dopadem snížení průměrných mezd u všech kategorií, ale převážně u středního zdravotnického personálu. U lékařů také došlo k poklesu průměrného výdělku, ale tam je to způsobeno tím, že nastoupilo jedenáct nových lékařů, především absolventů, jejichž plat je pochopitelně nižší. Celkem tedy u lékařů klesla mzda o čtyři procenta a u sester o 1,7 procenta. Dohodli jsme se také s odborovými organizacemi a upravili  tímto způsobem kolektivní smlouvu do konce letošního roku.

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?
V případě, že úhradová vyhláška pro příští rok bude skutečně v té úrovni a v takovém rozsahu, jak je dnes deklarováno asociací všech nemocnic a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, tak by si naše nemocnice měla mírně polepšit. Je to zejména kvůli tomu, že dnes máme jednu z nejnižších individuálních základních sazeb v celé republice a v Jihočeském kraji spolu se Strakonicemi úplně nejnižší. V podstatě to znamená, že dostaneme méně zaplaceno za stejnou práci, která se měří v takzvaných case mixech. Těch naše nemocnice vyprodukuje asi devět až devět a půl tisíce. Rozdíl mezi námi a ostatními jihočeskými nemocnicemi kromě Strakonic je asi tři až šest tisíc korun za jednu jednotku. To znamená, že rozdíl v našich tržbách se při stejné výkonnosti pohybuje v řádu desítek milionů korun. To je něco nepředstavitelného, zvlášť když si uvědomíme, že peníze se vyplácejí z veřejných prostředků.

Čím je to zapříčiněné?
Je to dáno historicky. Individuální základní sazba vznikla na základě výkonnosti nemocnic v devadesátých letech, když se přecházelo z výkonových plateb na paušály. Když se před třemi lety začínalo s individuální základní sazbou a case mixy, tak se sazba vypočítávala z paušální úhrady, která má ovšem kořeny v době před skoro dvaceti lety.

To by se nyní mělo zlepšit?
V příštím roce by měl být provedený výrazný krok ke sjednocení sazeb. Úhradová vyhláška by měla být celkově jednoduší a neměla by obsahovat tak složité    vzorce jako letos. Pokud  to bude postavené takto a ministerstvo vytvoří úhradovou vyhlášku na   základě deklarace, kterou podepsaly všechny     asociace nemocnic a všeobecná zdravotní pojišťovna, tak se situace   rozhodně             zlepší.

Jinak lze ale říct, že hradecká nemocnice si oproti jiným zařízením zatím stojí dobře…
Bohužel, my jsme jedinou jihočeskou nemocnicí, která je ve ztrátě. Přitom se  nám hospodářský výsledek  v posledních letech  podařilo výrazně narovnat. Vyplývá to ale z té nízké individuální sazby. Pořád jsme na tom však lépe než například všechny nemocnice na Vysočině. Tam byl v pololetí nejlepší Pelhřimov, který měl ztrátu přes devět milionů. Většina nemocnic v republice je ve značných  problémech a  dostává se do platební neschopnosti.  My žádné závazky po lhůtě  nemáme, ale vím, že zákonná třicetidenní lhůta pro splatnost faktur se dodržuje  málokde. Podle obchodních  zástupců, s nimiž  jednám, je     to někde dokonce i více      než rok.

V hradecké nemocnici se ale také buduje. Jak to vypadá s novým pavilonem?
S průběhem stavebních prací jsme spokojení. Z plánovaných 188 milionů jsme zatím proinvestovali asi polovinu. Termín pro dokončení první části, tedy samotné postavení pavilonu, je stanovený na dvanáctého listopadu. Pak nastane stěhování některých oddělení. Po dokončení stěhování plánujeme ještě další úpravy v současném pavilonu C. Zatím máme příslib od Jihočeského kraje na finanční prostředky pro příští rok. Jednak na dokončení „déčka", tedy zbourání staré budovy, propojení koridory se zbytkem nemocnice a vybavení novým nábytkem, ale také právě na rekonstrukci pavilonu C.

Autor: Milan Soldán

15.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení