Výsledkem bezmála osmileté organizační a projekční práce je podle předsedy představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Víta Lorence projekt výstavby pavilonu paliativní péče. „Představuje vyvrcholení snah nemocnice a vedení Jihočeského kraje o rozvoj paliativní péče v našem regionu,“ uvedl.

Nový pavilon, který má vyrůst na místě bývalé LDN, bude podle slov ředitele nemocnice představovat centrum paliativní péče v regionu, kde by se měla setkávat lůžková péče a péče v domácím prostředí.

Jihočeský hejtman Martin Kuba upozornil, že koncepce plánovaného pavilonu je schválně jiná než u nemocniční budovy. „Bude naprosto otevřený vůči rodinným příslušníkům. Vše bude upravené tak, aby tu pacienti i jejich blízcí mohli trávit maximum času společně,“ nastínil.

V ambulanci se lékaři zaměřují na takzvané vlhké hojení ran.
Novinka. Hradecká nemocnice otevřela ambulanci zaměřenou na hojení ran

Srdce nového rozšíření hradecké nemocnice bude tvořit 14 lůžek. Kromě nich se zde plánují i ambulance paliativní medicíny, ambulance pro léčbu bolesti a ambulance pro domácí umělou plicní ventilaci. „Bude tu poskytována terminální péče, nastavení symptomové péče a edukace rodiny v péči o své blízké. Navíc tu budou možné konzultace se sociálním pracovníkem, konziliární služby v paliativní medicíně i pro pobytová zařízení sociálních služeb na Jindřichohradecku,“ vysvětlil hejtman.

Vizualizace nového pavilonu paliativní péče u jindřichohradecké nemocnice.Projekt části nového pavilonu.Zdroj: Jihočeský krajPodle ředitele nemocnice Víta Lorence představuje nová, po architektonické stránce velmi zajímavá budova, zcela nový koncept zdravotnického provozu. „Nepodobá se nemocničnímu pavilonu, ale jedná se o zařízení maximálně otevřené a komfortní nejen pro pacienty, ale i pro jejich rodinné příslušníky. Naším cílem je nabídnout našim klientům dle jejich přání lůžkovou péči případě péči v domácím prostředí,“ sdělil a dodal, že celá akce by nebyla možná bez mimořádné podpory Jihočeského kraje a nadšení a entuziazmu zdravotníků.

Nemocnice nedávno pořádala Den zdraví. Takhle to na něm vypadalo:

Zdroj: Nemocnice J. Hradec, Martin Kozák

Vít Lorenc dále uvedl, že v průběhu posledních zhruba osmi let bylo v nemocnici v provozu Oddělení sociální a paliativní péče, kde byla poskytována péče pro těžce nemocné pacienty pod vedením lékařů Evy Zýkové a Filipa Řeřichy. „V celém tomto období docházelo ke školení nelékařského zdravotnického personálu a tento rok byl tým rozšířen o Pavla Kroutila,“ upřesnil.

Návštěvníci Dne zdraví v Nemocnici Jindřichův Hradec se dozvěděli množství zajímavých i poučných informací z nejrůznějších oborů.
Na Den zdraví v Nemocnici Jindřichův Hradec zavítalo mnoho zájemců

Náklady na nový pavilon paliativní péče by měly činit asi sto milionů korun. Projekt už je připravený a pokud vše půjde podle plánu, měla by se stavba zahájit v září letošního roku a být hotová do konce roku 2025.

Objekt bývalé LDN nedaleko starého vjezdu do nemocnice v současnosti obývají ukrajinští uprchlíci. Mluvčí nemocnice Eliška Čermáková sdělila: „Ve spolupráci s krajským asistenčním centrem jim poskytneme maximálni podporu a pomůžeme jim nalézt náhradní ubytovací kapacity. Samozřejmě vnímáme jejich velmi složitou situaci a budeme jednat maximálně citlivě.“