Pošťáci nemají lehký život. Často totiž bezradně bloudí mezi ulicemi a domy a hledají správnou adresu.

Domům totiž často chybějí čísla popisná, a to přesto, že jejich existenci vlastníkům nemovitosti nařizuje zákon.

„Najít označení domu je pro nás někdy opravdu velký problém. Některá čísla jsou za desítky let zcela nečitelná a někde chybějí úplně. Noviny rozvážíme brzy ráno ještě za tmy, a není divu, že některé čtenáře, hlavně v zimě, prostě nenajdeme,“ konstatoval David V. z Tábora, který pro firmu Mediaservis rozváží denní tisk v severní části okresu.

„Ti hříšníci jsou jednotlivci. Nelze říct, která obec je v této věci špatná nebo dobrá. Někteří lidé prostě o smaltované tabulky nedbají a mnohdy jako by záměrně chtěli ztratit za vysokým plotem svého domu identitu,“ soudí.


Hlavolam

Zamotat hlavu doručovatelům může například dům Jarmily Táborské ze Sudoměřic u Tábora, který není nijak označen. Podle jejích slov ale problém s doručováním nemá.

„Děkuji, že jste mě upozornili na nedostatek. Vím, že číslo má být viditelné. Dřív jsme ho měli na vstupní brance a vůbec nevím, kam zmizelo. Synovi neustále říkám, ať ho konečně nechá vyrobit,“ zareagovala Táborská.

Že je vše v pořádku, se domnívá Josef Krejčí z Beranovy Lhoty. Jeho nemovitost sice číslem popisným označena je, ale dům se nachází asi dvacet metrů od vstupní branky. Číslo je vyrobeno na tmavém podkladu a z takové dálky a úhlu je absolutně nečitelné.

„Číslo na domě mám, a to dokonce ze dvou stran. Nikdy tu s doručováním problém nebyl, protože mě tu znají a vědí, kde bydlím. Nikdo si nikdy na nic nestěžoval,“ argumentoval Krejčí.

Rozvozci novin své trasy dobře znají, ale problém může nastat při záskoku nebo obměně rozvozce. Řidič se potom na nové trase trápí s neoznačenými domy, v zimě se sněhem a často neprohrnutými silnicemi. Pracovní ráno se tak lehce protáhne do dopoledne.

„Kvůli těm, kteří si nedokážou své domy označit, se pak zpožďuje tisk a zákazníci nedostávají své noviny včas,“ zdůraznili rozvozci.

„V okamžiku, kdy si člověk objedná noviny, by si měl viditelně označit poštovní schránku nebo dům číslem popisným,“ shodli se zaměstnanci Mediaservisu.

Na místní znalost doručovatelů sází také Česká pošta (ČP).
„Jedná se spíše o ojedinělé případy, kdy se může stát, že brigádník nenajde označený dům. Stálí doručovatelé vědí, jaké číslo neoznačený dům má,“ informovala mluvčí ČP Marta Selicharová s odkazem na zákon o obcích.

Bez ranního tisku se neobejde Ladislav Burda z Beranovy Lhoty a každé ráno na něj čeká. Podle jeho tvrzení nedostal během pěti let ranní Deník pouze jednou. Dost možná proto, že jsou jeho dům a popelnice před domem viditelně označeny číslem patnáct.

„Mít řádně označený dům je základ a povinnost každého majitele,“ podotkl. Ke spokojenosti všech stačí podle doručovatelů málo.

„Maličkost. Viditelně umístit číslo popisné vedle poštovní schránky,“ uzavřeli.