Do kanalizace v Radouňce investovalo město Jindřichův Hradec na čtyři desítky milionů korun. Nyní by se mohla část nákladů do městské pokladny vrátit. Radní totiž chtějí prosadit v zastupitelstvu vyhlášku, která by radouňským nařídila zaplatit místní poplatek za zhodnocení pozemku možností napojení na kanalizaci. Tato skutečnost totiž prý zvyšuje reálnou cenu nemovitosti na trhu.
Jak však upozorňuje hradecký místostarosta Pavel Vejvar, není primárním účelem výběr peněz. Město spíš chce dostat do ruky páku, kterou chce přimět liknavější majitele domů a parcel k napojení na kanalizační síť.
„Návrh počítá s tím, že poplatku se vyhnou ti, kteří si udělají přípojku do konce příštího roku. Kdo tohoto přechodného období nevyužije, tak se povinnosti zaplatit nezbaví," vysvětluje Pavel Vejvar.
Jak hluboko sáhnou do kapsy Radouňáci, kteří vybudování přípojky z jakéhokoliv důvodu nestihnou, není prý snadné říct.
„Obecná výše poplatku se stanovuje podle kategorie staveb a pozemků. Vypočítává se z rozdílu cen pozemku bez možnosti napojení a s možností napojení. Vycházet se bude z oceňovací vyhlášky," popisuje systém místostarosta. Řádově tak půjde o desítky korun za metr čtvereční.
V případě, že vyhlášku o poplatku zastupitelstvo schválí, půjde v Jindřichově Hradci o průlom, neboť město zatím na rozdíl od jiných tuto možnost ještě nikdy nevyužilo. Postupovat by tak chtělo i na jiných místech, kde se kanalizace vybuduje.  

Podobná povinnost, tedy zaplatit místní poplatek za zhodnocení pozemku možností napojení na kanalizaci, by tak v budoucnu mohla čekat například na obyvatele Buku, kde se zahájením stavby kanalizace počítají v nejbližších měsících.

„Na základě určitého principu spravedlnosti by bylo záhodné, aby se tak postupovalo i jinde," zdůvodnil místostarosta Vejvar.
Důvod, proč mnozí obyvatelé Radouňky zatím s připojením ke kanalizaci otálejí, může být i finanční. Přípojka je přivedena k hranici pozemku a vše další je již plně v režii vlastníka.
Člen osadního výboru v Radouňce Miroslav Rod včera Deníku sdělil, že o připravovaném poplatku městu za zhodnocení pozemku dotažením kanalizace zatím neslyšel. „Jsou majitelé, kteří mají u domu čističku, a ti nevidí důvod se připojit na kanalizaci. A pokud čističku nemají a nepřipojí se, tak je lze kontrolovat, zda a jak vyvážejí jímky. Tohle je spíš než poplatek sankce za to, že se někdo nepřipojil," míní Miroslav Rod, s tím, že se na připravovanou vyhlášku bude osadní výbor informovat. ⋌(ms, nov)