,,Moje babička si mastí z marihuany maže bolavé klouby a nemůže si ji vynachválit. Marihuana by měla být legální. Ten kdo chce, tak trávu kouří stejně i teď,“ míní návštěvnice Jidnřichova Hradce Lucie Kudláčková z Rychnova nad Kněžnou.

Podle některých lidí na Jindřichohradecku si žena trest nezaslouží. Vedoucí protidrogového centra v Dačicích Božena Havlová ale upozorňuje, že zákon je od toho, aby se dodržoval a žena věděla, co jí za jeho porušení hrozí.

,,Jednou je marihuana nelegální a je třeba toto respektovat nebo nést následky. Jestli je to dobrý zákon, to už je věc jiná,“ vyjádřila se Božena Havlová. Dodala, že nemůže jednoznačně říci, jestli je pro nebo proti legalizaci.

Podle ní může z necertifikovaných výrobků z marihuany obsahujících látku THC dojít k poškození zdraví. ,,Pokud nevíme, kolik procent THC v masti je, a nedodržujeme správné dávkování, je tu zdravotní riziko,“ upozornila Havlová.

Konopné krémy a oleje se přitom dají koupit i v obchodech. ,,Masti, které léčí kožní problémy, jsou vyráběny z technického konopí, které má stejné účinné látky jako marihuana, ale neobsahuje THC,“ vysvětlila majitelka jindřichohradeckého obchodu s bylinkami Zuzana Kořínková.

Podle ní ale na nemoci nervového aparátu, jako je třeba Parkinsonova nemoc, působí právě THC. Nemocní po něm sahají, když klasická medicína nezabírá. ,,Myslím, že idea, že díky zákazu marihuany nás stát chrání, je mylná. Stejně to závisí na zdravém rozumu každého. Pěstování této rostliny pro výrobu léčiv bych netrestala,“ dodala Kořínková.

Pro legalizaci by byla i Helena Dědková z Dačic. ,,Kdybych měla nějaký zdravotní problém a kamarádka by mi nabídla mast z marihuany, určitě bych ji zkusila. Sama bych se ale do toho nepouštěla,“ přiznala Dědková.
Podle průzkumů 75 procent adolescentů s marihuanou experimentovalo. Čtyřicet procent drogu delší dobu užívá a 8 procent má trvalou závislost.

Celý článek o soudu s ženou, která dělala masti z konopí najdete zde

Eliška Bučinová