Primářem oddělení je MUDr. Jiří Loučka, který nám svůj obor v rozhovoru ve stručnosti přiblížil.

Jak byste charakterizoval odbornou činnost vašeho oddělení?
Neurologické oddělení pokrývá potřeby regionu v diagnostice a léčbě nemocných s onemocněními centrálního a periferního nervového systému a s přidruženými chorobami páteře a svalstva. Zajišťuje diagnostiku a léčbu u pacientů vlastního lůžkového oddělení a současně poskytuje odbornou léčebně preventivní péči v oboru neurologie i ambulantním klientům. Významnou součástí činnosti jsou služby konziliární ve prospěch ostatních oborů a zajišťování nepřetržité ústavní pohotovostní služby.

S jakými onemocněními se u pacientů setkáváte nejčastěji, jaké jsou obecné příznaky a kdy k vám má pacient zamířit, aby nebylo pozdě?
Převažují samozřejmě nemocní s různými formami cévního onemocnění mozku a nejrůznější formy postižení páteře. Četné jsou diagnostické i léčebné hospitalizace pro infekční, imunologická, záchvatová, onkologická či degenerativní onemocnění nervového systému. Pacienti s úrazovými onemocněními mozku, míchy, páteře a periferního nervového systému jsou hospitalizováni na chirurgickém oddělení a neurolog se systematicky podílí na diagnostickém a léčebném procesu jako konziliář. Většina nemocných je na lůžkové oddělení přijímána neprodleně, podle potřeby a indikovanosti, bez zbytečných objednacích omezení. Racionální by mělo být doporučení ambulantního neurologa. Jen závažnější a akutní stavy by měly být indikací k přijetí cestou RZP, LSPP či na doporučení praktického lékaře. Tento předpoklad se poněkud stírá zejména v letním období prázdnin a dovolených, kdy pobývá v našem regionu odhadem kolem sto tisíc potenciálních pacientů navíc a ti zpravidla vyhledávají zdravotní pomoc přímo v nemocnici.

Jaká je personální struktura oddělení, jeho lůžková kapacita a kolik pacientů ročně ošetříte ambulantně, kolik jich je průměrně hospitalizováno?
Lůžkovou, ambulantní a laboratorní práci zajišťuje celkem 6 lékařů a dále 14 pracovníků středního a pomocného zdravotního personálu. Jejich odborná úroveň je zajištěna a garantována odpovídající kvalifikací lékařů i ostatního zdravotnického personálu. Lékaři kromě specializačních atestací jsou absolventy různých nadstavbových kurzů opravňujících provádět řadu specializovaných činností v oboru jako je EEG, EMG, manuální medicína či sonografie. Oddělení má 25 lůžek akutní péče na celkem 8 pokojích. Oddělení je standardně vybaveno se solidním sociálním zázemím. Dostupný je centrální rozvod kyslíku. Jeden samostatný dvoulůžkový pokoj je využíván podle potřeby jako expektační, resp. izolační, pro závažnější stavy a pacienty s nutným mimořádným režimem. Ročně ošetříme ambulantně na lůžkovém oddělení a na poliklinické ambulanci kolem 9000 pacientů, hospitalizováno bývá na lůžkovém oddělení kolem 800 pacientů.

Spolupracujete odborně také s dalšími obdobnými pracovišti v regionu a v rámci republiky?
Neurologické oddělení pružně spolupracuje s Nemocnicí v Českých Budějovicích, především s oddělením neurochirurgie, další je spolupráce i s budějovickým radiodiagnostickým oddělením, zejména v problematice některých specializovaných vyšetření, jako je magnetická rezonance, speciální angiografická vyšetření a další. V některých specializovaných případech spolupracujeme i s dalšími odbornými pracovišti jakými jsou například Nemocnice na Homolce v Praze - pracoviště Gama-nože, Neurochirurgická klinika ÚVN Praha–Střešovice, ale i s dalšími pracovišti.