V nebývalém počtu se scházejí od čtvrtka v Třeboni na 43. dnech dětské neurologie, třídenním odborném kongresu.
Velká část programu je věnována bolesti, která sužuje dětské pacienty. Neurologové se nejčastěji setkávají s bolestmi hlavy, a to dokonce už i u kojenců. „Vyskytují se u dětí poměrně často, dokonce i migréna, a to mnohem častěji, než je veřejnosti známo. Neprojevuje se klasicky jako u dospělých, ale třeba i u tříletých dětí známe syndromy, které jsou předzvěstí migrény, jež se objeví v pozdějším věku,“ přibližuje z vlastní praxe českobudějovický dětský neurolog a organizátor sjezdu Vladimír Peřina.
„I kojenec může trpět bolestmi hlavy, které jsou závažného původu. Nebývá to časté, ale je třeba takový problém vyloučit. U malého dítěte je ovšem problém bolest rozpoznat. Musí se usuzovat podle nepřímých známek, například u kojenců, které bolí hlava, lze pozorovat neklid, změny chování, nechutenství, zblednutí kůže,“ naznačuje Peřina jen část složité problematiky, o které budou lékaři diskutovat.
Zaměří se ale i na další témata, jako jsou choroby bílé hmoty. „Naštěstí nepříliš časté choroby. Mohou ale způsobovat úbytek bílé hmoty v mozku, anebo být prvopočátkem roztroušené sklerózy.“ Neurologický sjezd se pochopitelně neobejde bez problematiky epilepsie a nových léků na tuto u dětí častou nemoc.
Na kongres se sjedou dvě stovky lékařů z Čech i ze Slovenska. Mezi odborníky je považován za významnou akci. „V pořádání se střídáme v různých místech obou zemí, tentokrát jsme na řadě na jihu Čech a volba padla na Třeboň,“ vysvětluje Peřina.