VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomý člověk to nemá s vodícím psem vůbec lehké

Jindřichův Hradec – Procházím, respektive se proklouzávám po vrstvě ledu ulicí Pod Hradem, když před bývalými dílnami gobelínky potkávám nevidomého Aloise Hudečka s jeho slepeckým psem, respektive fenou Iris.

28.2.2012 3
SDÍLEJ:

NEVIDOMÝ Alois Hudeček z Jindřichova Hradce je dnes zcela odkázaný na svého vodícího psa – fenu Iris, která mu nahrazuje nefunkční zrak. Foto: Deník/Lenka Novotná

Rázným krokem přešli lávku u náhonu a blížili se k ledové krustě, která pokrývala  celou ulici prakticky až k nežáreckému mostu. „Tam se vůbec nepouštěj, je to samý led,“ volám na něho. To už Lojza brzdí Irisku a naznačuje jí, že musí zpomalit.

„Já ale jinudy nemůžu. Když půjdeme horem okolo zámku, tam je to prosolené a pes bude mít rozežrané packy,“ zastavuje se a dáváme se do řeči.

Před moha lety, to Lojza ještě viděl, jsme se znali ze psího cvičiště. Kdysi, když už se jeho zrak rapidně zhoršil, se chtěl i výcviku slepeckých psů věnovat. Dnes je na jejich pomoc odkázaný.

Vysvětloval mi, jaké má s touto novou fenou problémy. Prostě se sešly dvě trochu dominantní osobnosti a je to znát. Začal sypat z rukávu příhody, kdy její reakce nebyly zrovna nejpříjemnější a mně nezbylo, než mu dát zapravdu. Několikrát jsem v minulosti na vlastní oči viděla, jak ho Iriska kamsi vláčí a on ji jen těžko usměrňuje. Na to konto mi vysvětlil, jak je pes naučený reagovat na pohyby a poklep slepecké hůlky na zemi. Abych řekla pravdu, překvapilo mě, jak o tom přemýšlí. Člověk je v pejskařině zaběhnutý v nějakých kolejích a vůbec mu nedochází, že vlastně i povely nevidomého jsou úplně jiné.

A za chvíli nevidomý Hudeček stočí řeč na téměř rok starou kauzu, kdy po městě kolovala petice, že svého slepeckého psa týrá. Také Deník o atmosféře mezi lidmi informoval. Odpovědní úředníci však již tehdy naznačovali, že se zatím nenašel nikdo konkrétní, kdo by podal oficiální svědectví o špatném zacházení nevidomého Aloise Hudečka se svým psem, a to zvláště po požití alkoholu.

A Lojza sám mi začal předvádět, že se ho fena nebojí. „Podívej,“ a položil jí na hřbet slepeckou hůlku: „Kdyby se mě bála, tak se chová jinak.“ A Iris vrtěla nadšením ocasem. Za celou dobu asi hodinové rozpravy jsem nezaznamenala jediný náznak, že by se svého páníčka bála.

Je však zřejmě dost zvědavá, takže ji ze soustředění občas vyvede nějaký silnější podnět. Kousek od nás se otvírala vrata zámecké zahrady a fena byla u vytržení. Otočila se celá za hlukem, což by neměla, a Hudeček ji musel napomenout. Poznamenal, že nesmí takto reagovat, protože on pak vlastně neví, kam jít.

„Jednou jsem byl na poště a tam se do mě někdo navezl, že na ni křičím. Chtěl jsem po ní, aby zůstala. Ale pes rozumí jen povelům, takže ji nemohu líbezným hláskem přesvědčovat. Prosím tě, Irisko, mohla by sis sednout. Prostě mě to naštvalo a něco jsem těm lidem řekl,“ přiznává, že občas je to těžké.

S celou kauzou měl plno starostí a běhání. „Teď  musím čtyřikrát za rok s fenou na prohlídku k veterináři a odevzdat potvrzení na úřadě. Ale zase jsem krytý, že je v pořádku a netýrám ji,“ dodal Hudeček.

A jak to tedy vlastně dopadlo? Na policii přijali jedno trestní oznámení, ale o zprostředkovaných tvrzeních jiných lidí. To podle policejní mluvčí Hany Millerové bylo postoupeno k řešení na Městský úřad v Jindřichově Hradci a zabýval se tím odbor životního prostředí.

Ve vyjádření, které Deníku poskytla mluvčí úřadu Karolína Průšová, se hovoří o tom, že na konci loňského května odbor životního prostředí provedl záznamy z podání vysvětlení fyzických osob ve věci podezření z dlouhodobého a opakovaného týrání slepeckých psů ze strany zrakově postiženého Aloise Hudečka.

„Záznamy o údajném přestupku, kdy se ve čtyřech případech jmenovaný občan měl dopustit týrání psa, byly zapsány. Na základě těchto výpovědí nebyla obviňovanému Aloisi Hudečkovi prokázána skutková podstata přestupku,“ uvádí Průšová.

Pokračovala, že odbor životního prostředí jako orgán ochrany zvířat má k dispozici protokol o kontrolním zjištění, které provedla Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj.

„Při kontrole byl posouzen klinický stav psa a bylo zjištěno, že pes je v dobré kondici. Při posouzení nebylo shledáno nevhodné chování psa ani zjevné známky týrání,“ konstatovala Průšová .

Doplnila, že pokud by byly zjištěny nové skutečnosti, budou se tím příslušné odbory zabývat.

Autor: Lenka Novotná

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení