Dlouho nevyužívaný objekt se teď ale Nemocnice Jindřichův Hradec rozhodla otevřít jako dočasné útočiště pro Ukrajince prchající před válkou. Pracovníci nemocnice spolu s organizací YMCA, Fakultou managementu VŠE a dalšími dobrovolníky během necelých dvou týdnů dokázali nemožné. Budovu kompletně vymalovali, uklidili a vybavili. "Dodělávají se už jen drobnosti jako jsou nástěnky, aby se tam daly dát vývěsky například z úřadu práce a další. V této fázi bychom ale přivítali ještě asi 15 až 17 židlí, aby měli lidé na čem sedět na pokojích," uvedl správce objektu Lubomír Beran.

První uprchlíci by se do připravených prostor měli nastěhovat už v pondělí 28. března. "Z počátku jim pomůže nemocnice, která lidem obstará snídaně, obědy i večeře, než si najdou nějaký režim. Sami si ale budou uklízet i prát, my jim k tomu vše potřebné poskytneme. Pro děti je připravená herna i zahrada, odkud se nedá utéct na silnici," popsal Lubomír Beran.

Sídliště ze 70. let prošlo od doby vzniku pouze dílčími úpravami.
Sběr dotazníků k sídlišti Vajgar jde do finále, vyvrcholí sousedským setkáním

Nemocnice oslovila také sousedy v okolí bývalé léčebny. S novými obyvateli objektu ale nemají problém. "Sepsali jsme dopis, který jsme roznesli do všech schránek v nejbližším okolí. Reakce byly velmi příjemné a milé. Dokonce se nám přihlásili i dobrovolníci, kteří by chtěli pomáhat provozovat, případně učit uprchlíky česky," řekla Alena Kudrlová, členka představenstva nemocnice.

Prostory bývalé LDN v Jindřichově Hradci by měly pojmout až 35 uprchlíků.