Situace vypadá nejlépe na Třeboňsku, kde se počet lidí bez práce na konci prosince zvýšil oproti listopadu pouze o devět, ale v Jindřichově Hradci to už bylo o 172 lidí více a v Dačicích dokonce o 221.

„Většinou přicházeli lidé z lesní či stavební činnosti a ti, kteří přerušili samostatnou výdělečnou činnost,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Podle jejích slov je to zcela běžné, že se lidé přes zimu zaevidují a na jaře zase nastoupí na sezonní práce. Některé firmy často zaměstnávají lidi na dobu určitou podle toho, jaké se jim podaří zajistit zakázky. Takže své bývalé zaměstnance podle toho, kolik jim zajistí práce, zase naberou.

Obcemi, které měly na konci prosince v okrese nejvyšší míru nezaměstnanosti, jsou Županovice a Horní Němčice na Dačicku, Dolní Pěna a Dolní Žďár na Jindřichohradecku a na Třeboňsku je to Cep a Rapšach.

Vývoj nezaměstnanosti na Jindřichohradecku.

Mezi nejžádanější profese patřily paradoxně se stejným počtem deseti míst zedníci včetně stavebních dělníků, a lékaři. Vzhledem k nízkému počtu se nedá tedy mluvit o poptávce. V současné době totiž práce zkrátka není.

Někteří lidé proto využívají prostřednictvím úřadu práce nabízené rekvalifikace nebo veřejně prospěšných prací ve městech a obcích či společensky účelných míst u různých firem. Práci však nejspíš přinese až jarní počasí.

Vývoj nezaměstnanosti na Jindřichohradecku.