To ale není případ Jindřichova Hradce, kde míra nezaměstnanosti v květnu klesla na šest procent. Díky tomu se hradecký okres stal jedním z míst s nejmenším počtem lidí bez práce v republice.

Pracovní úřad v současné době nabízí zhruba dvě stovky volných míst. Připadá na ně 2939 dosažitelných nezaměstnaných obyvatel, tedy patnáct nezaměstnaných na jedno nabízené volné místo. Mezi aktuální nabídky volných pracovních pozic patří podle webových stránek úřadu práce například nástrojář, svářeč nebo řidič popelářského vozu. Zájem je i o vrátné a elektrikáře.

Předpokládá se, že nezaměstnanost v červnu a dalších měsících poklesne i díky nabídkám brigád a sezonních prací. „Lidé se vracejí do stavebních firem, hodně teď nabírají také restaurace a hospody, jako každoročně. V mnoha obcích a městech se na přelomu května a června rozjíždějí i veřejně prospěšné práce,“ uvedla ředitelka hradeckého pracovního úřadu Stanislava Zemanová.

Největší počet nezaměstnaných je podle statistických údajů na jihu Čech v Českých Budějovicích a na Táborsku, v celé republice potom v Mostě a Bruntálu.

Celková míra nezaměstnanosti v republice k poslednímu květnovému dni klesla na 8,2 procenta z dubnových 8,6 procenta.
Zaměstnanost v regionech ovlivňují především velké podniky a to, jestli se jim daří získávat nové zakázky.

Adam Hudec