„Chtěli jsme to udělat hlavně pro místní neziskovky, protože tady se o nich ani moc neví a lidé sami ani netuší, že by se mohli nějak zapojit a pomoci. Proto jsme je s nimi chtěli seznámit," vysvětlila jedna z organizátorek, studentka přírodovědecké fakulty v Českých BudějovicíchMiroslava Kozlová.

V Husových sadech se představilo pět subjektů, mezi nimi například Český červený kříž, Cibela, Mesada nebo Charita. Ta pořádala dobročinný bazárek, kam mohl kdokoli něco přinést a naopak za dobrovolný příspěvek si něco zakoupit. „Výtěžek se pak rozdělí mezi všechna zúčastněná sdružení," vysvětlila organizátorka.

Cíleno bylo ale i na rodiny s dětmi, protože součástí programu byla i městská hra, děti si mohly vyzkoušet třeba chůzi po laně, přetahování nebo žonglování. To nadchlo Adámka Kaluse, který sem přišel s maminkouJitkou Kalusovou.„Když takhle něco v Hradci je a jsou to místní, tak přispěju," říká maminka.

Stejně je na tom i Jana Chmelová, která sem přišla s dcerkou a neteří. „Raději přispívám místním, kde vím, kam ty peníze jdou. Posílám ale i DMSky," doplnila. Podle Miroslavy Kozlové ale spousta lidí stále ani neví, proč by měli nějak přispívat. „Problém je, že chybí propagace, o mnohých sdruženích se ani neví," upozornila. Právě způsob propagace, který zvolili organizátoři Dne pro neziskovky, ocenila i Dagmar Doleželová, která sem přišla s rodinou. „Nějak se prezentovat musí, je to v pořádku," dodala.

Petra Jouzová