Cena benzinu se v těchto dnech pohybuje na historickém minimu. To těší hlavně motoristy a autodopravce. Lukáš Pouzar z Tábora jezdí každý den svým autem do práce, takže úspora peněz jej nemine.


„Denně najedu čtyřicet kilometrů, měsíčně asi tak tisíc. To znamená, že při dnešní ceně benzinu ušetřím až několik stovek. S benzinem za dvacet tři korun se jezdí jinak než s tím za třicet čtyři,“ porovnal s ještě nedávnými cenami Naturalu 95.


S poklesem cen pohonných hmot by podle mnohých mělo souviset zlevňování určitých služeb, potravin nebo třeba městské hromadné dopravy.
„Dost dobře to nechápu. Když se něco zdraží, zdražují všichni. Když se ale zlevní benzin, snad by mělo přijít zlevnění i u blízkých nebo navazujících oborů a komodit. Tenhle náš český systém nechápu a nejsem jediný,“ postěžoval si Michal Lustig ze Soběslavi.


Dorovnají propad


Zlevňování se ale občané v dohledné době nedočkají. Drahá ropa v předchozích měsících totiž značně vyčerpala účty dopravců.
Například firma Comett plus, která v aglomeraci Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí provozuje městskou hromadnou dopravu, na pád cen pohonných hmot zlevněním jízdného nereaguje. Ba naopak, každá jízdenka má o korunu od prvního ledna nového roku podražit.


„Jedna položka v administrativě nemůže zlevnit jízdné. Cena nafty se po tom obrovském nárůstu teď vrátila k běžnému vývoji, připojte vysoké ceny autobusů. Nízkopodlažní autobus stojí dvakrát tolik co obyčejný, města vyžadují i jejich určitou vybavenost. Je toho mnoho a dnešní cena pohonných hmot jízdné nesníží,“ vysvětlil šéf divize městské hromadné dopravy Petr Pistulka.


Snížení cen nesignalizují ani potraviny.


„Nemáme informace, že by některý dodavatel zlevňoval a ani naše ceny ze slapské výrobny levnější nafta nezmění,“ potvrdil předseda Obchodního družstva Jednota Tábor František Přívozník.


Vysvětlil, že ani v době nejvyšších cen nafty lahůdky nezdražovali, proto nyní očekávají, že minimalizovaný zisk se jim podaří vyrovnat.
„Že pohonné hmoty teď klesly o čtyři nebo pět korun, není tak zásadní,“ dodal.