Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů: Příběh křesťanství v Jindřichově Hradci

V pátek večer se široké veřejnosti otevřely kostely i na Jindřichohradecku.

28.5.2011
SDÍLEJ:

Noc kostelů v Jindřichově HradciFoto: Jaroslav Cempírek

„Při Noci kostelů je k dispozici mnoho nabídek: od architektury, hudby, liturgie a modlitby můžeme dojít až ke konkrétním setkáním s lidmi. K Bohu vedou mnohé cesty a Noc kostelů nabízí mnoho přístupů. Všem Vám přeji Noc kostelů naplněnou hlubokými zkušenostmi a setkáními, skrze které se můžeme dotknout toho, kdo nás stále doprovází a je s námi.“

Takto pozdravil Christoph kardinál Schönborn, arcibiskup vídeňský akci, která se zrodila v Rakousku, v Čechách našla velký ohlas, kdy letos prý byl u nás počet otevřených kostelů větší než u našich jižních sousedů.
Podíváme-li se do jindřichohradeckého programu této úspěšné akce, zjistíme, že vše, co uvádí vídeňský arcibiskup, bylo plně nabídnuto i Hradečákům.
S příběhem křesťanství v dějinách našeho města nás seznámil opět jako vloni nejen znalecky fundovaně a zajímavě, ale i s osobitým humorem Ing. Karel Bajer.

Tentokráte byl pravděpodobně větší zájem o františkánský klášterní kostel svaté Kateřiny, protože ten byl takto, tuším, zpřístupněn poprvé.
Křesťanství je jedním z historických pilířů euroamerické kultury a historie českých zemí je jím přímo nesena.
My Jindřichohradečáci máme to štěstí, že vlastně denně v ulicích města procházíme nádhernou otevřenou knihou, která vypráví mnohé o příběhu, jenž začal někde na Středním východě a opravdu nádherným písmem se vepsal do architektury našeho města.
Je velkou tragedií našeho národa, že pravý obsah této architektonické učebnice velké částí obyvatel města i naší země mnoho neříká. Týká se to často bohužel nejenom lidí se základním vzděláním, ale i těch, kteří se chlubí vysokoškolskými diplomy a často velmi sebevědomě se derou do čela nejenom obce, ale i země a dnes třeba i Evropy.

Ing. K. Bajer s lehkým humorem naznačoval, že podobné trapnosti se týkají třeba i některých psaných oficiálních městských kulturních průvodců, které tak prokazují značné vědomostní mezery svých autorů.
Což je samozřejmě v Čechách bráno jako normální, ale u kulturních evropských návštěvníků to může o nás zanechat dosti nelichotivou vizitku.
Opravdu závažným nedostatkem je, že dnes, více než dvacetiletí po pádu komunismu, jsou neznalosti mládeže v této oblasti snad ještě větší než za totality.
Zde bychom se ale dostali do ještě širších a hlubších vod, kdy srovnávací testy celkové vzdělanosti naší mládeže ukazují na nedostatečnou výkonnost našeho současného školského systému.
Živé křesťanství bylo a je v úžasných dějinách českých zemí nositelem základních hodnot, proto můžeme jen s vděčností poděkovat, že dnes mohou probíhat takové krásné akce, jež se odehrávají doslova v duchu křesťanské lásky a tolerance, což je vlastně úžasný rys naší doby ve srovnání s historií, jež poznala i krvavé nesvornosti náboženských proudů.
(Pozdrav vídeňského arcibiskupa je citován ze zpravodaje Acta římskokatolické farnosti v J.Hradci.) Jaroslav Cempírek

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení