Smyslem Noci kostelů je umožnit veřejnosti setkání s křesťanstvím, vírou a církví.
V Jindřichově Hradci pořádá Noc kostelů 10. a 7. oddíl skautů a skautek. A také Spolek Hippolyt, který má v rámci Noci kostelů program pro rodiny s dětmi. „Srdečně zveme na dětský program a prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie od 20 hodin v Jindřichově Hradci s Adamem Michnou z Otradovic, který představí místa běžně nedostupná,“ informovala předsedkyně sdružení Hippolyt Anna Heřmánková.

Následovat bude cesta do kostela svaté Kateřiny, kde bude k vidění ukázka biblických tanců a čtení Broučků, proto si děti mají vzít s sebou lucerničky.
V Třeboni bude kromě jiného možnost nahlédnout do Matriky pokřtěných. „Lidé si najdou svůj záznam, kdy byli pokřtěni a vlastně o ničem ještě nevěděli, kmotry, a kněze, který je křtil. Záznam bude možnost vypsat a potvrdit, získají tak křestní list, který mohou užívat k prokázání se v rámci církve. Chceme tím připomenout, že křest má větší působnost než doklady a člověk jej ze sebe nemůže jen tak seškrábat,“ popsal administrátor farnosti v Třeboni Hugo Josef Pitel.

V Chlumu u Třeboně budou mít v kostele Nanebevzetí Panny Marie nejprve dětský program pro žáky základní a mateřské školy. Děti zhlédnou příběh s biblickými postavičkami a setkají se s knězem Kristofem Henrikem. Pro dospělé je připraven odpolední program. „Komentovaná prohlídka začíná od 14 hodin pro ty, kteří nemohou večer, hlavní program začíná ve 20 hodin,“ sdělila Jitka Válková, která povede komentovanou prohlídku.
Neméně zajímavou Noc kostelů zažijí lidé také v Majdaleně. Připomenuto tam bude nalezení deskového oltáře.

V Českých Velenicích se nachází jediný kostel v České republice, který je zasvěcen pouze svaté Anežce České.
Kostel v moderním slohu podle projektu pražského architekta Pilce postavil architekt Staněk z Trhových Svinů. Dne 16. června 1935 byl posvěcen základní kámen tohoto kostela. v kostele svatého Ottona v Deštné si o noci kostelů připomenou sté výročí úmrtí Bedřicha Kamarýta, který byl knězem, spisovatelem a malířem. Zazní dramatizace ukázek z jeho prozaických děl a budou prezentovány některé jeho obrazy. V závěru akce se budou moci návštěvníci odebrat i do prostor fary, kterou kdysi Kamarýt obýval, a kde také v roce 1911 zemřel.