Stížnosti na rušení nočního klidu v centru lázeňského města byly prvotním impulzem k vytvoření nové vyhlášky, která by měla zajistit veřejný pořádek v ulicích Třeboně.Podle informací, které zazněly na jednání zastupitelstva města, byl ze strany občanů již v lednu vznesen požadavek na zajištění veřejného pořádku v Krčínově ulici v blízkosti náměstí, kde mělo především v nočních hodinách docházet k častému rušení nočního klidu v souvislosti s konzumací alkoholu.
„Po jednání se ukázalo, že nejproblematičtější je herna v Krčínově ulici, kde jsou okolo obytné domy," uvedla místostarostka Třeboně Terezie Jenisová. Právě místní obyvatelé v poslední době často poukazovali na hluk, který způsobovali hosté odcházející v nočních hodinách z herny, a v její blízkosti se často zdržovali až do brzkých ranních hodin.
„Místo je pod pravidelným dohledem městské policie, ale nakonec jsme dospěli k názoru, že je potřeba celou situaci řešit větším opatřením," vysvětlila. Rada města proto ve vyhlášce navrhla omezit zde provozní hodiny v rozmezí maximálně od 7 do 24 hodin. Dosud byla herna otevřená až do páté hodiny ranní.
„Vyhláška zasahuje do práva svobodného podnikání, omezuje se pouze na jednu provozovnu a nebere na zřetel to, že se v okolí nacházejí nejméně čtyři další, případně i provoz kulečníku a v blízké Besedě i hudební produkce. Žádné konkrétní zjištění, že návštěvník provozu v našem objektu rušil noční klid, nám není známo," uvedl Milan Janoušek, spolumajitel domu, v němž se diskutovaná herna nachází.
Podobný názor jako majitel objektu v Krčínově ulici má mimo jiné i opoziční zastupitel za ODS Jan Váňa. „Nemůžeme přijímat vyhlášku, která je zaměřena na jednoho provozovatele. Není to správné a důstojné, je to nesystémové opatření," komentoval na zastupitelstvu.Jak vysvětlila Terezie Jenisová, nelze skutečně vyhláškou omezit pouze jednu provozovnu. Omezení se ale vztahují na konkrétní ulici. „Nyní nemáme v plánu takto postupovat i v jiných lokalitách a také bychom k něčemu podobnému neradi přistupovali," uzavřela.
Přestože byl vznesen také návrh nehlasovat o vyhlášce o ochraně veřejného pořádku při provozování pohostinských zařízení vůbec, byla nakonec schválena v poměru 18 hlasů pro, 7 proti.
Zároveň zastupitelé schválili i dodatky k vyhlášce z roku 2006 o stanovení podmínek pro pořádání veřejnosti přístupných akcí, kdy se prodlouží doba pro podání žádosti o výjimku a rada města bude moci ve výjimečných případech regulovat provozní dobu konkrétní akce i bez žádosti pořadatele.
novinky ve vyhláškách -vyhláška č. 1/2013, o ochraně veřejného pořádku při provozování hostinských a jiných obdobných zařízení (nová vyhláška týkající se Krčínovy ulice): má omezit činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek v obci nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku mimo jiné omezuje provozní dobu hostinských a jiných obdobných zařízení od 7 do 24 hodin -dodatek k vyhlášce č. 8/2006 o stanovení podmínek pro pořádání, průběh a ukončení veřejnosti přístupných tanečních zábav, diskoték a jiných kulturních podniků k zajištění veřejného pořádku: původní znění:„Rada města Třeboně může na základě písemné žádosti pořadatele udělit výjimku z ustanovení čl. 2 odst. 1 této vyhlášky. Výjimku lze udělit pouze na pořádání konkrétní akce nebo v případě pravidelného opakování akce na určité delší časové období, maximálně však 1 rok." nové znění:„Rada města Třeboně může udělit výjimku z ustanovení čl. 2 odst. 1 této vyhlášky. Výjimka se vztahuje i na případné omezení provozní doby konkrétní akce nebo v případě pravidelného opakování akce na určité delší časové období, maximálně však 1 rok." (pozn.rada města tedy může výjimku udělit i bez písemné žádosti pořadatele.) původní znění:„Žádost o výjimku musí být podána v dostatečném časovém předstihu, minimálně 15 dnů před konáním akce." nové znění:„Žádost o výjimku ze strany pořadatele musí být podána v dostatečném časovém předstihu, minimálně 30 dnů před konáním akce." |
Petra Jouzová