Uměleckou sada s pítkem, lavičkami a listovým obloukem vznikla v historické kovárně v Kvíčovicích na Domažlicku. Nápad podle kováře Jiřího Brože iniciovala novobystřická samospráva po návštěvě Kdyně.
Padlo 700 kilo hutního materiálu
„Pro Kdyni jsme kdysi vykovali podobné květinové oblouky, a tak nyní centrum Bystřice zkrášlila nová originální kompozice, která se skládá z oblouku s desítkami ručně kovaných javorových a dubových listů. Dále originální pítko pro lidi i jejich zvířecí doprovod, stojan na kola a šest laviček s kartáčovaným modřínem,“ popsal celé dílo v dolní části náměstí.

Vše dle kováře vznikalo tematicky v duchu flóry České Kanady. „Celou sestavu jsme navrhli a ručně zhotovili,“ uvedl Jiří Brož s tím, že na výrobu padlo 700 kilo hutního materiálu, který kovali, pozinkovali, nabarvili, patinovali a instalovali přímo na místě.
Oslnivá projekce
Přímo ve městě lze zavítat i do zrekonstruované výstavní síně na radnici, kde návštěvníka uchvátí nevšední projekce. Na masivním dřevěném podstavci rotuje znak města. Z kouřového dýmu vystupuje Konrád Krajíř z Krajku, který v roce 1381 jako dvořan krále Václava IV. získal Landštejn a Bystřici, a popisuje místní dějiny. Mimo jiné se zde lidé dozvědí o historii města i radnice, prohlédnou si dobové snímky, brnění a obraz Adama Pavla Slavaty.

Novobystřicko je vyhledávané také pěšími turisty, dále také lidmi vyhledávající cykloturistiku a zajímavé je i z hlediska úzkokolejné trati. V době adventu má i velmi působivou vánoční výzdobu. Nechybí krásný vyřezávaný betlém, nazdobený vánoční strom i světelné dekorace na hlavních ulicích.
Za kostelem sv. Petra a Pavla naproti zámku lze najít kolopanax pestrý. Za zvláštním názvem se skrývá chráněný památný strom vysoký asi 15 metrů a starý kolem 150 let.

Další zajímavosti vhodné k návštěvě:
kostel sv. Kateřiny
kostel sv. Petra a Pavla
morový sloup
kašna se sochou sv. Lukáše
šatlava
pivovar a Veteran muzeum
sochy z řezbářského sympozia na různých místech
zbytky městského opevnění s vodním příkopem
regionální úzkokolejné muzeum
židovský hřbitov
zaniklá vesnice Mnich