Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

Uměleckou sada s pítkem, lavičkami a listovým obloukem vznikla v historické kovárně v Kvíčovicích na Domažlicku. Nápad podle kováře Jiřího Brože iniciovala novobystřická samospráva po návštěvě Kdyně.

Padlo 700 kilo hutního materiálu

„Pro Kdyni jsme kdysi vykovali podobné květinové oblouky, a tak nyní centrum Bystřice zkrášlila nová originální kompozice, která se skládá z oblouku s desítkami ručně kovaných javorových a dubových listů. Dále originální pítko pro lidi i jejich zvířecí doprovod, stojan na kola a šest laviček s kartáčovaným modřínem,“ popsal celé dílo v dolní části náměstí.

Náměstí zdobí květinový oblouk. Vykovali ho ve Kvíčovicích.
Náměstí zdobí květinový oblouk. Vykovali ho v Kvíčovicích

Vše dle kováře vznikalo tematicky v duchu flóry České Kanady. „Celou sestavu jsme navrhli a ručně zhotovili,“ uvedl Jiří Brož s tím, že na výrobu padlo 700 kilo hutního materiálu, který kovali, pozinkovali, nabarvili, patinovali a instalovali přímo na místě.

Oslnivá projekce

Přímo ve městě lze zavítat i do zrekonstruované výstavní síně na radnici, kde návštěvníka uchvátí nevšední projekce. Na masivním dřevěném podstavci rotuje znak města. Z kouřového dýmu vystupuje Konrád Krajíř z Krajku, který v roce 1381 jako dvořan krále Václava IV. získal Landštejn a Bystřici, a popisuje místní dějiny. Mimo jiné se zde lidé dozvědí o historii města i radnice, prohlédnou si dobové snímky, brnění a obraz Adama Pavla Slavaty.

U Číměře dostanou řidiči bezpečnější cestu v mírném oblouku, jízdu na okraji obce přibrzdí středový ostrůvek.
Na trase z Hradce do Bystřice finišují práce na nové silnici, podívejte se

Novobystřicko je vyhledávané také pěšími turisty, dále také lidmi vyhledávající cykloturistiku a zajímavé je i z hlediska úzkokolejné trati. V době adventu má i velmi působivou vánoční výzdobu. Nechybí krásný vyřezávaný betlém, nazdobený vánoční strom i světelné dekorace na hlavních ulicích.

Za kostelem sv. Petra a Pavla naproti zámku lze najít kolopanax pestrý. Za zvláštním názvem se skrývá chráněný památný strom vysoký asi 15 metrů a starý kolem 150 let.

Těžká technika pomáhá přírodě na rašeliništi u Nové Bystřice.
Na novobystřickém rašeliništi Čtyřicítka pomáhá přírodě těžká technika

Další zajímavosti vhodné k návštěvě:
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Petra a Pavla
 morový sloup
 kašna se sochou sv. Lukáše
 šatlava
 pivovar a Veteran muzeum
 sochy z řezbářského sympozia na různých místech
 zbytky městského opevnění s vodním příkopem
 regionální úzkokolejné muzeum
 židovský hřbitov
 zaniklá vesnice Mnich