VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová maturita: Dům se špatnou statikou

Jindřichohradecko - Zběžně se podívám na elektronickou poštu a malinko mne zarazí, copak mně, jednomu z proškolených hodnotitelů nových maturit, asi chce organizace, která tento systém vytvořila. Předmět zprávy říká, že písemnou část nebudou hodnotit dva zkoušející, ale jeden. Někdo, kdo nový způsob maturit zná jen povrchně, by si mohl říct, že tvůrci maturity se snaží zdokonalit něco dobrého, ale snadno dokážu, že tomu tak není.

28.9.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Proč jsem se poprvé letos netěšil do školy

Dlouhé a dost náročné školení hodnotitelů maturit, jež jsem absolvoval, bylo dobré z mnoha důvodů. Poznali jsme nový systém do hloubky, ověřili jsme si, že nesplňuje, co si předsevzal, je nesmírně těžkopádný, organizačně nesmyslně náročný, šíleně a zbytečně drahý, v podstatě nespravedlivý, ale z hlediska našeho oboru, českého jazyka a literatury, jde i historicky proti smyslu studia, proti pedagogice, podstatě demokracie a svobodného myšlení.

Školení bylo dobré zejména proto, že jsme se setkali jako češtináři kolegové z nejrůznějších škol. A nebyl tam ani jediný kolega, pokud nebyl do systému ekonomicky vtažen jako školitel, jenž by nový systém přijal po odborné stránce s nadšením. Naopak všichni odborníci reagovali asi tak, jakoby zjistili, že jim někdo právě naimplantoval zhoubný nádor, já byl ve skupině s elitními budějovickými gymnázii.

Počáteční šok se změnil v aktivní obranu, kdy třeba kolegové z Biskupského gymnázia napsali petici s důkladným odborným rozborem nevhodnosti nového systému. Nový ministr nikde nepředstoupil před veřejnost se skupinou nadšených pedagogů, která by nové maturity podpořila. Takhle diktátorsky s námi naposledy jednali snad jen komunisté při organizaci spartakiády, i když musím uznat, že ta se mnoha pedagogům i žákům velmi líbila.

Jen několik věcných bodů na vysvětlenou.
Myslím, že většina učitelů o penězích mlčí, zejména když vědí, co se s nimi dělo za komunismu, ale i v těch posledních více než dvaceti letech svobody, kdy učitelé a jejich platy sloužili partajím jako výtah k moci s tím výsledkem, že společnost se proti učitelům ještě ostřeji postavila a začala je ještě více nenávidět a prohloubila se i obvyklá maloměšťácká závist, aktuální současná politika vše ještě vygradovala.
Porovnejme některé části nového a starého systému.

Starý systém. Čtyřhodinová písemná práce na témata zadaná ředitelem, kdysi i za komunismu ministerstvem. Práci hodnotil učitel, jenž žáka vyučoval.

Nový systém. Žák píše šedesátiminutovou u nižší maturity, a devadesátiminutovou práci u maturity vyšší o předepsaném rozsahu s tím, že talent a originalita práce se nehodnotí. Jde o základní slohové útvary. Tuto písemnou práci měli hodnotit dva hodnotitelé podle poměrně složitého systému kritérií.

Samozřejmě že jsme jako učitelé byli rozhořčeni tím, že nový systém nám nedával důvěru při hodnocení vlastně banální krátké slohové práce a vyžadoval dva hodnotitele, přičemž si nás chtěl koupit tím, že už nám sliboval konkrétní částku za jednu opravenou práci. Samozřejmě že současná redukce zkoušejících má jen ekonomický důvod, když má nová vláda v programu šetření.

Stará písemka dávala studentovi možnost se rozvinout, vytvořit hodnotné rozsáhlejší dílko, kde učitel již mohl hodnotit nejen gramatiku, pravopis, slohovou úroveň, ale i myšlenkový obsah a žák mohl ještě opravdu prokázat talent i originalitu, o co přece v moderní osvícené a demokratické společnosti jde.

Dokonce se mohlo stát, že doposud slabý student napsal výbornou práci, ale i to, že dobrý student dílo zkazil.

Dnes žák s tzv. nižší úrovní nemůže proniknout vzhůru, protože se již, třeba malou sebedůvěrou, zařadil do kategorie nižší. Nemá taky žádný rozumný důvod volit si kategorii vyšší. Ale ani ten krachující student nebyl ztracen, protože i žák s pětkou v písemné části mohl k maturitě ústní. Když se pod tlakem svého písemného selhání skvěle naučil k ústní zkoušce, mohl dobře, i když nikdy ne výborně, odmaturovat a s klidným svědomím pokračovat na vysokou školu. Na co potřebujeme vyšší a nižší úroveň maturit, když žák s vynikající úrovní dostal jedničku a ten slabý, nižší úrovně třeba čtyřku anebo neuspěl. Také pro učitele bude velmi obtížné během nových maturit měnit kritéria a přesně dodržovat podmínky nižší a vyšší maturity. Selský rozum mi říká, že maturita by měla být jen jedna a buď ji udělám anebo ne.

Nechci čtenáře obtěžovat dalšími rozbory nových maturit, ale velmi zbytečně náročným oříškem je celý systém i pro vedení škol, zatěžuje státní kasu i nutným počítačovým a elektronickým zázemím, což samozřejmě vyhovuje firmám, zprostředkovatelům a privátním subjektům, které ze všeho na veřejných prostředcích bohatnou, sama firma, která tento moloch zplodila a plodí přes deset let, je toho zářným příkladem.

Když skončil komunismus, vrhnul jsem se nadšeně se žáky na tvůrčí psaní, rozvoj svobodného myšlení, studenti psali vlastní povídky, tvořili vlastní divadla, celý systém jsem popsal i v odborném časopise.
Nové maturity mne přesvědčují, že jsem se mýlil, že to byla blbost, že potřebujeme prefabrikovaného orwellovského jedince, jenž nevybočí z řady, neprojeví talent a originalitu. Tohle byl důvod, že letos se mi do školy poprvé vůbec nechtělo. Když jsem se ale nyní opět setkal ve škole s mladými lidmi, kteří svou podstatou jsou tvořiví, talentovaní a originální, uvědomil jsem si, že to nebyla únava z celoživotního učení a chození do školy, že to nebylo vyhoření, ale marný boj s větrným mlýnem hlouposti. Ale i na tohle nám dává literatura ve své historii mnoho odpovědí. Hlavou mi jdou jména jako Erasmus Rotterdamský, J. A. Komenský, J. Dobrovský, J. Jungmann, ale i G. Orwell, J. Škvorecký, Milan Kundera, ale zejména M. Cervantes!

Co je třeba udělat s domem se špatnou statikou? Zbourat a postavit znovu!

Jaroslav Cempírek

28.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič nákladního automobilu na dřevo s hydraulickou rukou. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme zaměstnance na pozici Řidič nákl. motorového vozidla na dřevo s hydraulicku rukou (v případě potřeby zaškolíme na práci s hydraulickou rukou). Nástup možný ihned, hrubá mzda od 45 000,- Kč, Stabilní zaměstnání, férové jednání, každodenní návrat domů., Požadujeme: ŘP sk. C, E + profesní průkaz, karta řidiče, bezúhonnost, psychotesy, výpis z rejstříku trestů, zákl. domluva v NJ výhodou, praxe nutná, pracovní poměr na dobu neurčitou. , KONTAKT TELEFONICKY po-pá 8,00 - 16,00. Pracoviště: Bap batista, s.r.o., Stará, č.p. 80, 378 33 Nová Bystřice. Informace: Petra Batistová, +420 608 301 673.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 35 000 Kč

Zubní lékaři zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; minimálně 1 rok praxe podmínkou; zajištění ubytování v místě; provize z tržeb. Pracoviště: Prevedent s.r.o. - 001, Nežárecká, č.p. 85, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Martin Lukschal, +420 733 324 815.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŽIVOTOPISY ZASÍLAT NA E-MAILOVOU ADRESU; bude výběrové řízení;, vyučení ve strojírenském oboru; znalost čtení výkresové dokumentace; ŘP skup. B; praxe na CNC stroji výhodou; pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracovní doba jednosměnná, občas i odpolední směna;. Pracoviště: Agrico s.r.o., Rybářská, č.p. 671, 379 01 Třeboň. Informace: Radka Holá, +420 384 704 111.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 20 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu internetový marketing/marketér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do naší společnosti hledáme zkušeného pracovníka v oblasti internetového marketingu, obchodu nebo reklamy. Požadujeme alespoň částečnou prokazatelnou praxi v těchto činnostech., Náplň práce:, návrh a realizace marketingové komunikace- aktivit; tvorba a spáva webu; návrhy a realizace změn web stránek; copywriting; SEO optimalizace; PPC reklama; tvorba analýz Google Analytics a používání dalších analytických nástrojů; pravidelná měsíční interpretace analýz jednateli společnosti - reporting; návrhy změn marketingové komunikace; realizace změn marketingové komunikace;, Nabízíme:, Možnost nastavení spolupráce na HPP, vedlejší PP nebo na částečný úvazek., ŽIVOTOPIS ZASLAT na e-mail: ludmila.jirsova@skylightec.com Prosíme zájemce,aby každopádně do CV uvedli jaké činnosti z výše uvedených již prováděli a kde bychom se mohli seznámit s výsledky těchto činností.. Pracoviště: Skylightec s.r.o. - 001, 378 33 Nová Bystřice. Informace: Ludmila Jirsová, +420 725 580 244.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotní odpoledne patřilo v Horní Pěně Hrám bez hranic.
24

OBRAZEM: Sobotní odpoledne patřilo Hrám bez hranic

FC Písek - SK Převýšov 1:0 (0:0)
9

Zápas Písku s Převýšovem rozhodlo sólo Tomáše Froňka

Kam si v neděli vyrazit za zábavou?

Jindřichohradecko - Program nabízí kina, chystají se také dětské dny.

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu na Sokolský ostrov více závodníků, než organizátoři čekali.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT