Zapojte se do sbírky Darujme stromečky lesu, kterou organizuje Nadace dřevo pro život. Jejím cílem je podle PR manažerky Marie Botíkové do konce roku vybrat milion korun na obnovu lesů, které jsou těžce zasaženy suchem a kůrovcovou kalamitou.

O Nadaci dřevo pro život: Nadace dřevo pro život už 15 let přináší společnosti více dřeva do života. Ve svých projektech o lese, dřevě a životním prostředí ukazuje veřejnosti přínosy dřeva jako obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech najdete na www.DrevoProZivot.cz.

"Všechny vybrané peníze putují do projektu na nákup a výsadbu nových stromečků. Sazenice druhově pestrých a odolných dřevin se vysazují v lesích u Dačic, v Jílovišti u Prahy, Kunštátu, Milešově nad Vltavou, Novém Kníně a Opočně. Sbírku mohou podpořit individuální dárci i firmy na prověřeném portálu Darujme.cz. Stromečky je také možné darovat jako smysluplný dárek pod stromeček," uvedla Marie Botíková.

Cena jedné sazenice je jen 25 Kč. Pokrývá nákup, výsadbu a koordinaci sbírky. Na hektar lesa je třeba vysadit průměrně 6 tisíc sazenic (přesný počet se liší v závislosti na typu stromu). Dospělého věku kolem 100 let se dožívá jen asi každá dvacátá pátá sazenice.

"Doposud jsme vybrali přes 630 tisíc Kč, což pokryje zasazení přibližně 25 tisíc sazeniček. Naším cílem je během roku vybrat alespoň milion korun a vysadit tak přibližně 7 hektarů nového lesa. Sbírku podpořily také některé známé osobnosti – jako zpěvák Pokáč, kuchařka Kamu nebo moderátor Ondřej Blaho," doplnila Marie Botíková.

Jaké jsou důvody k podpoře menších vlastníků lesa?

„České lesy jsou v posledních letech těžce zkoušeny suchem a kůrovcem. Jejich majitelé jsou kvůli kalamitě nuceni kácet více lesů než měli v plánu. Aby vlastníci lesů své lesy zachránili, musí sázet mnohem více stromků. Náklady se jim tak zvyšují. Jejich příjmy ale dramaticky klesly, protože aktuální výkupní ceny kulatiny spadly zhruba na polovinu ceny. S touto situací si zejména drobní majitelé lesů umí jen těžko poradit,“ popisuje Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Podrobné informace o sbírce, lokalitách výsadby a druzích stromů, které se vysazují, naleznete na stránkách Darujme stromečky lesu.