„Starší druhy značek jsou stále platné a termín, do kdy musí být vyměněny, není stanoven. Nesmí však být poškozené a musí být umístěny na označníku, který splňuje stanovené normy,“ uvedl vedoucí odboru dopravy na Městském úřadu v Dačicích Zdislav Páral.
„V Dačicích provádíme jejich výměnu průběžně, když je stávající značka nečitelná či jinak poškozená nebo vždy s nějakou rekonstrukcí,“ doplnil Páral. Podle jeho slov se náklady spojené s výměnou pohybují okolo dvou až tří tisíc u malých a až pět tisíc korun u velkých dopravních značek.
Zajímavý problém řeší město Deštná. Zde spočítali náklady spojené s výměnou značek asi na 360 tisíc korun. „Na výměnu dopravního značení poskytuje malým obcím Jihočeský kraj dotace a Deštná, kde žije asi 700 obyvatel, protože je městem, na tuto dotaci nedosáhne. Na tuto absurditu jsem Krajský úřad upozornila. Ač mé argumenty uznaly, nastavená pravidla nejméně do příštího roku změnit nemohou,“ popsala situaci starostka Vilma Szutová.
Většina řidičů však výměnu dopravních značek nějak zvlášť nevnímá. „Je mi jedno, jestli je stará nebo nová. Nejdůležitější je, aby značky byly umístěny tak, aby dopravní situaci ulehčovaly a byly tam, kde být mají. Například se mi stalo, že jsem měl právě kvůli chybějící značce problém, kdy jsem si odstavil auto v ulici, kde je stání zakázané. Příslušná dopravní značka však byla pouze z druhé strany,“ řekl Anatolij Novák z Jindřichova Hradce, kterému se dále nelíbí značky přibité na strom.
„V takovém případě bych považoval značku za neplatnou,“ uvedl k tomuto problému vedoucí odboru dopravy v Dačicích.
Miroslav Cihelka