Mnozí, zejména milovníci psů, mají v paměti případ chovatelky, která v Jarošově nad Nežárkou před několika lety v prázdném kravíně chovala a množila v otřesných podmínkách desítky psů. Poté, co se množírna „provalila", odstěhovala se na Pelhřimovsko a po letech se oklikou vrátila na Dačicko, kde ve svém byznysu pokračovala. A to zase do doby, než se o ni začali zajímat úředníci z dačického odboru životního prostředí.

Tomuhle by měla zabránit novela veterinárního zákona z dílny ministra zemědělství Mariana Jurečky, který již vláda schválila. „Novelou zarazíme neetický obchod se zvířaty provázený jejich utrpením. Každý, kdo bude chovat více než pět fenek, bude mít zároveň povinnost nahlásit to veterinární správě. Tím získáme lepší přehled, jak kdo se zvířaty zachází," vysvětluje ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pravidlo se nebude vztahovat na osoby, které vedou chovy upravené jinými právními předpisy.

Řada chovatelů, kteří se zabývají chovem psů s průkazem původu, je však k novele skeptická. Chov psů s rodokmenem je snadno dohledatelný a chovatelské řády na pravidelné kontroly vrhů pamatují.

Podle veterinářky a chovatelky briardů Barbory Zapletalové ze Slavonicka se novela zákona množitelů nedotkne.

„Kdo by se šel sám nahlásit na veterinární správu?" míní chovatelka briardů Barbora Zapletalová. „Proč by se množírny chodily samy udat? Bohužel, dokud u nás bude poptávka po levných psech bez PP a lidem nebude vadit, že dostanou často v růstu podraženého a nemocného psa, tak samozřejmě bude i nabídka. A když o množírně nikdo neví, tak se bude těžko kontrolovat," doplnila s tím, že sama se klidně půjde na veterinární správu nahlásit. „V současné době mám devět psů a z toho jen jednu chovnou fenu, takže nemám co skrývat. Ale kdybych byla množitel, tak bych to nikomu asi neříkala," doplnila.

Jarmila Slusariucová ze Studené by si přála, aby se opravdu podařilo zákonu množírny zarazit. „Kéž by to byla pravda a množírny zanikly. Pokud je to slušný chovatel, tak víc jak pět fen nemá," míní.

Řada dalších pejskařů se shoduje i v tom, že někdy stačí jedna fena, kterou má chovatel v nevyhovujících podmínkách.

A nemusíme ani chodit daleko, majitelka psů na Dačicku nechala živořit své psy v klecích bez vody a krmiva. Několik jich uhynulo. Jak již před několika dny informoval Jindřichohradecký deník, případem se zabývají kriminalisté.

Každý, kdo bude chovat více než pět fen,

bude mít zároveň povinnost nahlásit to veterinární správě.

Novela poprvé zavádí povinnou registraci

útulků pro toulavá zvířata.

tisková zpráva Ministerstva zemědělství ČR