Pětitisícový poplatek za povolení a dvacet procent výtěžku tomboly. To si přichystal na pořadatele nejrůznějších tancovaček nový loterijní zákon, který je v platnosti od letošního roku.

Jeho přísné dodržování by znamenalo faktickou likvidaci tombol na plesech, které pořádají nejrůznější zájmové spolky, jako jsou dobrovolní hasiči, myslivecká sdružení či zahrádkáři. Velké problémy bude legislativní úprava dělat také studentům při organizaci maturitních plesů.

Zákon, který je trnem v oku většině občanů, bude pravděpodobně novelizován, jak slibují někteří poslanci. V budoucnu by se tak poplatky týkaly pouze těch loterií, kde hodnota cen přesáhne sto tisíc korun.

Do té doby doporučují zákonodárci pořadatelům bálů slosovávat pouze vstupenky a neprodávat samostatné losy. Pak se totiž nebude jednat o loterii a není třeba povolení. Celou akci stačí jen ohlásit na příslušných místech.

Podle této rady se zachovali i ve Stříbřeci, kde místní myslivci pořádali minulou sobotu každoroční taneční veselici.

„Součástí vstupenky byl i slosovatelný útržek. Tombolu v její tradiční podobě jsme pořádat nemohli, protože poplatek by vysoce převyšoval její výtěžnost. Už teď je organizování bálu spíše prodělečnou záležitostí, je to hlavně způsob, jak o sobě dát vědět veřejnosti,“ řekl Deníku Miloš Tonek z Mysliveckého sdružení Doubrava.

Podle jeho slov však na plesy mnoho spolků rezignuje. „Náklady stále stoupají, kromě pronájmu sálu a gáže pro kapelu jsou tu také nemalé poplatky Ochrannému svazu autorskému. Pro mnoho sdružení znamenala tombola jedinou šanci jak bál, alespoň z části, zafinancovat,“ poznamenal Tonek.

Někteří pořadatelé nebyli o změně zákona včas informováni a situaci musí řešit operativně. „Je to pro nás úplně nová informace. Zábavu pořádáme v polovině února a zatím jsme při její organizaci postupovali tak jako každý rok. Teď se budeme muset poradit, jakým způsobem tombolu uspořádáme. Nejspíš požádáme o radu členy farního spolku, kteří budou mít ples dva týdny před námi,“ vysvětlil velitel dobrovolných hasičů v Deštné Petr Janota
Milan Soldán