„Dlouho jsem usiloval o babybox v Českých Budějovicích, ale nesetkal jsem se s pochopením od vedení nemocnice, proto jsem oslovil pět dalších nemocnic v jižních Čechách, například i Písek a Strakonice. Jindřichův Hradec zareagoval rychle a vstřícně,“ řekl včera Deníku zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess.

Vyhřívaná schránka pro odložené děti je už devatenáctá v pořadí. První vznikla v roce 2005 v pražském GynCentru v Hloubětíně. Box má především pomáhat rodičům a dětem, matkám, které se v tísnivé psychické nebo sociální situaci nedokážou postarat o novorozence. Schránka je vytápěná a rodiče do ní mohou své děti anonymně odložit. Krátce poté je převezmou zdejší zdravotníci.

Zřízení babyboxu vítá i primář dětského oddělení jindřichohradecké nemocnice Miroslav Toms. Podle jeho slov by schránka měla vzniknout pravděpodobně u vchodu do polikliniky, kde bývala dětská pohotovost.
„Já sama si nedovedu představit, v jaké bych musela být situaci, abych dítě odložila. Ale jestliže ho někdo opravdu nechce, tak je lepší, když ho má kam dát. Spíš je to ale asi problém velkých měst,“ vyjádřila se maminka devítiměsíčního chlapce Veronika Jirsová z Novosedel nad Nežárkou.

Na Jindřichohradecku již řadu let policisté nemuseli žádný případ odloženého novorozeněte řešit. „Zřejmě poslední případ se stal v 80. letech v Dačicích, kde bylo nalezené mrtvé dítě,“ uvedla policejní mluvčí Věra Mžiková.

Cena schránky se pohybuje kolem 250 tisíc korun. Ludvíku Hessovi se podařilo získat část peněz od jedné banky. Zbytek finančních prostředků by rád získal od místních mecenášů a podnikatelů, kteří se sami ozvou nebo je osloví dopisem.

Čtěte také:

Na jihu chybí baby box. Mohl zachránit chlapce?