VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O kuchařce pro policisty neměla ani představu

Jindřichův Hradec/ANKETA/ – Jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová původně vystudovala českobudějovickou pedagogickou fakultu obor výtvarná výchova.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová. Foto: Deník/Lenka Novotná

Její další kroky po složení státnic v roce 1998 ale vedly k policii. Je vdaná a má ročního syna Matyáše.

Učitelka výtvarné výchovy je poněkud vzdálenější práci u policie. Co jste dělala po vašem nástupu do řad ochránců zákona?
Kvůli požadavku zaměstnavatele o rozšíření vzdělání v oblasti práva jsem absolvovala Policejní akademii ČR, kterou jsem zakončila bakalářskou zkouškou z předmětů dopravně bezpečnostní činnost, trestní právo, kriminalistika, psychologie a obhájila bakalářskou práci na téma: “ Trendy šíření drog a drogové kriminality po roce 2000“.

A kde jste začínala sloužit?
U policie jsem byla nejprve ustanovena do Prahy k Úřadu vyšetřování hlavního města Prahy , kde jsem působila na Praze 9 – Vysočanech jako policejní inspektor. Od května 2000 pracuji stále v Jindřichově Hradci nejprve jako policejní inspektor, poté jako vyšetřovatel, dále jako policejní rada skupiny vyšetřování obecné kriminality a od 1. ledna 2005 jako policejní komisařka Skupiny kriminální služby a vyšetřování na oddělení obecné kriminality. Jelikož kriminalisté pracují v civilu, neměla jsem prozatím uniformu.

Kdy tedy započala vaše kariéra v uniformě?
Uniformu jsem začala nosit v květnu 2008, kdy jsem začala vykonávat funkci vrchní inspektorky a poté komisařky Preventivně informační skupiny, tedy tiskové mluvčí. Pak jsem v listopadu nastoupila na mateřskou dovolenou a letos v květnu jsem se vrátila zpět do práce.

Koketovala jste již jako malá s myšlenkou stát se policistkou? Kdo vás k této práci přivedl?
Je pravdou, že už jako malá holka jsem vnímala „svět zločinu“ prostřednictvím svého otce, bývalého učitele, který téměř 30 let pracoval u policie, ať již za toho „ špatného“ či dobrého režimu. Svojí prací žil, často pracoval doma i o víkendech a také mi neadresně o různých případech vyprávěl. Samozřejmě až v dospělosti jsem pochopila, že vyprávění mělo skrytý výchovný podtext. Ale vždy bylo zajímavé a poučné. Dlouhé roky řešil trestnou činnost, kterou páchala mládež nebo trestnou činnost na mládeži a mně přišla jeho práce smysluplná a zajímavá.

Jaké kvalifikační předpoklady musíte pro práci mluvčí splňovat?
Na postu tiskového mluvčího musí být nejméně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu. Absolvovala jsem školení v oblasti transakční analýzy a různá jiná proškolení pro tiskové mluvčí . Samozřejmostí je psát hezky česky a respektovat pravidla českého pravopisu, rovněž je nutností řídit se etikou a některé závažné zprávy zveřejňovat s ohledem na poškozené či pozůstalé, což bývá někdy velmi choulostivé. Sebevzdělávám se stále ve volném čase. Sleduji zkušenější kolegy tiskové mluvčí a jejich prací se učím i inspiruji.

Přece jenom, byla jste učitelka, alespoň podle diplomu, jaké byly v řadách policie vaše začátky?
Začátky u policie byly těžké, protože jako vystudovaná učitelka jsem neměla žádnou představu o „ kuchařce“ pro policisty, tedy o trestním zákoně a řádu, který by měl každý policista dobře znát. Nevěděla jsem jak vést výslech, klást otázky ať podezřelým, obviněným či poškozeným nebo svědkům, o vedení například rekognice, domovní prohlídky nebo výjezdového týmu ani nemluvím. Měla jsem však štěstí na velmi vstřícné kolegy z Prahy – Vysočan, ale i z Jindřichova Hradce, kteří mě ochotně do své práce zasvětili. Také jsem tuto práci opravdu chtěla umět a rozumět jí , což byl i můj hnací motor vpřed. A samozřejmě nemohu opomenou svého otce, který mi vždy rád a ochotně vysvětlil vše potřebné.

A co kolegové a veřejnost? Jak se na ženu v uniformě dívají policisté a na druhé straně občané?
Se všemi svými kolegy i nadřízenými, dovolím si tvrdit, že vycházím opravdu dobře. Jsem přesvědčena o tom, že každý problém se dá řešit a najít uspokojivé řešení pro všechny zúčastněné. Někdy je k tomu ovšem zapotřebí velká míra trpělivosti a vnitřní ukázněnosti. Jak mě vnímá veřejnost, posoudit sama za sebe nemohu, to byste se musela zeptat mezi občany našeho města. Jelikož u policie je převážná většina mužů , doufám, že žena v uniformě je pro své kolegy také rovnocenným partnerem v profesní rovině. Rovněž při řešení případů, jako je například znásilnění či pohlavní zneužívání dětí či nezletilců, se žena policistka dokáže lépe vcítit do role poškozeného a zaujímá nenahraditelnou roli při výsleších, neboť samotní poškození nechtějí svá prožitá utrpení mnohdy s muži – policisty probírat.

Práce u policie je náročná i na čas, jak přitom zvládáte rodinu?
Práce tiskového mluvčího je opravdu náročná na čas. Jak jsem již uvedla, mám téměř ročního syna a také velmi tolerantního manžela, kterému nevadí, že pracuji také doma po večerech, když dítko již spí. Bez pomoci své matky a rodiny manžela bych se nemohla vrátit zpět do práce již po mateřské. Jsem velmi ráda, že mě rodina podpořila a já jim za to moc děkuji. Rovněž zaměstnavatel mi vyšel vstříc a mnoho pracovních záležitostí mohu řešit přímo z tepla domova.

Existuje něco, co vám jako ženě v práci komplikuje život?
Jako ženě mi v práci nic život nekomplikuje, snad občas jen to , že někteří muži policisté si myslí, že nad ně není a ženy policistky profesně podceňují, nechtějí si přiznat, že i žena může být ve své práci stejně dobrá jako muž. Obecně řečeno, vše je o vzájemné dohodě, toleranci a kompromisech . U policie jsme všichni na jedné lodi a podle toho bychom se měli k sobě navzájem i chovat.

Už jste někdy uvažovala o tom, že byste změnila zaměstnání? Jaké by se vám případně líbilo?
O změně zaměstnání jsem jednou v životě vážně uvažovala, a to když jsem si prožila velkou osobní tragédii v rodině , kterou zde uvádět nechci. Tehdy jsem však u policie zůstala, neboť jsem získala místo tiskové mluvčí a tím pádem i nový hnací motor do života. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy… Pokud bych snad někdy v budoucnu uvažovala o změně, tak by to musela být práce mezi lidmi, která by byla přínosem nejen pro mě, ale také pro společnost.

#nahled|https://g.denik.cz/26/7f/jh_anketa_zeny_uniforma_1103_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/7f/jh_anketa_zeny_uniforma_1103.jpg|ANKETA: Co říkáte na ženy u policie#

Autor: Lenka Novotná

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči tahačů řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 53000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme řidiče tahače s plachtovým návěsem., Přeprava na trasách ČR - Rakousko - Německo, Nabízíme: až 25 dnů dovolené, mladý vozový park, volné víkendy, plat 30 000 Kč hrubého + diety (43 000 - 50 000), Požadujeme: řidičský průkaz skupiny C+E, profesní průkaz, komunikativní znalost NJ, NUTNO SI TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU nebo ZASLAT ŽIVOTOPIS E-MAILEM;. Pracoviště: Wv logistics s.r.o., třída Čsl. legií, č.p. 562, 378 10 České Velenice. Informace: Pavel Oesterreicher, +420 380 747 081.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 21 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Přijmeme zaměstnance do významné strojírenské společnosti v Českých Velenicích., Práce na hlavní pracovní poměr pro muže i ženy ve směnném provoze., Zdarma zajištěná doprava komfortními autobusy z mnoha měst/obcí. Nově svoz i z Třeboně a Rapšachu., , Náplň práce:, - obsluha jednoúčelových strojů, - montáž komponentů, manipulace s materiálem, , Požadované dovednosti:, - min. základní vzdělání, - spolehlivost, - samostatnost, , Nabízíme:, - mzda 21 000,-/měsíčně, - půlroční prémie až 15 000 Kč, - rozsáhlé motivační bonusy a prémie, - stravenky a podnikové stravování (obědy za 22Kč), - možnost týdenního vyplácení záloh, - zdarma zajištěná doprava na všechny směny z různých měst a obcí, - možnost profesního růstu, , V případě, že Vás tato nabízená pozice zaujala, zašlete nám svůj životopis na e-mail: cvcb@bohemia-manscraft.cz. Do předmětu zprávy prosíme uveďte Delnik ve vyrobe, kod C56113.. Pracoviště: Bohemia manscraft, spol. s r.o. - české velenice, 378 10 České Velenice. Informace: Pavlína Morávková, +420 608 822 658.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti osobních služeb hospodyně v domácnosti. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Jindřichův Hradec;, , Požadujeme:, - zodpovědnost;, - časová flexibilita;, - pracovitost;, , Prosím, posílat životopisy na e-mail: blazkova@kfgroup.cz, v případě dotazů tel.: 722 797 979, NECHOĎTE NA ADRESU FIRMY!!!!!!!!. Pracoviště: Kf group s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Růžena Blažková, +420 722 797 979.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha elektroerozivní drátové řezačky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost čtení technické dokumentace; praxe nutná; práce s PC (CAD systémy výhodou - Esprit); samostatnost; pečlivost; pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kama tech spol. s r.o. - 001, Nádražní, č.p. 303, 379 01 Třeboň. Informace: Martin Zvánovec, +420 721 415 734.


Proces výroby dřevěné misky ukazoval na Selských slavnostech v Holašovicích Martin Kanáloš, který sem přijel ze Slovenska.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Mistr korytárstva. Motorovka a pak ruce.

Linduška obsadil na ME 5. v triatlonu místo
3

Linduška obsadil na ME 5. místo v triatlonu

Jihočeši velmi úspěšní na mistrovství světa maket letadel.

ÚSPĚCH. Na vojenské základně švýcarského letectva v Meiringenu proběhlo mistrovství světa maket letadel. Uskutečnilo se za krásného počasí na pěkném letišti zaklíněném v alpském horském masivu.

Slaví hned několik výročí najednou

Deštná - Od pátku 20. až do neděle 22. července se v Deštné slaví hned několik výročí. Jednak 140 let dobrovolných hasičů, dále 20 let Provaznického a 10 let Leteckého muzea.

Dokonalý diplomat začal na zámku

Jindřichův Hradec - V sobotu 21. července byla otevřena na zámku v Jindřichově Hradci výstava, Dokonalý diplomat, která je zaměřena na historii černínského rodu.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT