Na louce nad městem Městské lesy tak stojí včelín, který postavil Josef Trhlín z Novosedel a nasadili dvacet včelstev. „Přes zimu jsme o dvě přišli,“ vysvětlují. První snůška sice byla už v loňském roce, ale Volarští nikam nechvátají, a tak vše nechali včelám jako potravu na zimu. Předpokládají, že letošní první várka bude na jedničku. Při nákupu zvolili úlovou sestavu, která je včelaři dobře ověřená a je uznávaná v celém světě. „Jak z hlediska biologie včely, tak i pro včelaře při práci jsou pohodlné,“ vysvětluje Miroslav Trost. Stavba a vybavení včelínu vyšla Městské lesy na čtvrt milionu korun.

Včely pod dohledem

A protože ve Volarech jdou s moderní dobou zapojili se do inovačního projektu a jejich včelín je „prošpikován“ elektronikou. „Pronajali jsme si systém, který sbírá data z úlu, odesílá je na server, který data vyhodnocuje a zjišťuje, co se v úlu děje. Bez zásahu včelaře je tak jasné, jestli včelstvo žije, zda a kdy bude snůška medu a další informace,“ popisuje ředitel Městských lesů Volary.

Pod každým z úlů umístěná destička snímá teplotu a zároveň přenáší zvukové vibrace. Zimní teplota v úlu nesmí klesnout na teplotu okolí. Systém včelaře upozorní, aby zasáhl. „Pro nás je důležité vědět, že včelstvo je v pořádku. V zimě je to při teplotě dvacet stupňů. když se zjara teplota zvýší, je jasné, že v pořádku je matka a s ní celý úl. Nemusíme v době , kdy je horší počasí otevírat úly a způsobit jejich zachlazení,“ zdůvodňuje Miroslav Trost výhody systému. Jedním dechem dodává, že přílišný zájem včelaře je jen na škodu „A protože včelař do úlu nevidí, musí se tam podívat, což pro včelstvo není nic dobrého,“ vysvětluje.. I tak je ale nutné základní počty prohlídek provést. Ročně jich bývá zhruba deset.

Počítačový systém ve Volarech včelaře dokáže informovat, v jakém množství včely přináší sladinu a tedy, zda se blíží snůška. Pod některými z úlů mají nainstalované snůškové váhy, které napoví, zda mohou vytáčet med.

Pendleři, kteří pojedou od středy do práce a v Bavorsku se zdrží méně než čtyřiadvacet hodin, už se nemusejí při kontrolách prokazovat negativním testem na covid-19. Ilustrační foto.
Pendleři, kteří se denně vracejí domů, nemusejí mít test

Volarský včelín sice stojí u lesa, ale je zabezpečený tak dokonale, že jak ředitel lesů i včelař dozvědí téměř okamžitě o sebemenším pohybu v jeho okolí. V jednotlivých úlech jsou pohybové senzory a zároveň sledovací zařízení. Systém pohání solární energie a okolí včelínu je monitorováno fotopastmi. Obrázky z okolí včelínu jsou odesílány na mobilní telefony. „Nejde jen o zabránění případné krádeži, ale poškození může přijít například s větrem,“ shodují se.

Systém, který Volarští pořídili, je zároveň hlídacím psem na onemocnění včelstev. Například ze snímku z úlu je možné poznat, zda je včelstvo napadeno varoázou. včasné zjištění stavu a včasný zásah nám následně zajistí dodržet veškerá hygienická nařízení. Chceme eliminovat veškerá možná rizika.

Kvalita je jistá

Ve Volarech se včelám daří a včelaři předpokládají, že jejich med bude vynikající. Mají totiž výhodu, že v okolí jsou lesy a nejsou závislí na kvetoucích polích. Chtějí tak včelstvo rozšířit a mít jich až sto padesát. „Nejprve chceme nahradit ty o které jsme přišli, pak bude přidávat další. Už vytipováváme nová místa,“ říká ředitel Miroslav Řežábek. Už ale nepůjde o tak velké včelíny,. Na svých pozemcích rozmístí jen samostatné úly.

Loňský ročník Chutná hezky. Jihočesky.
Chutná hezky. Jihočesky osvěží lokální víno, dršťkový salát i zelenina

Letošní začátek jara je příliš chladný a s prvním stáčením medu tak Volarští počítají na začátku června. Prodávat zatím nebudou. Nepředpokládají ani, že med se pro Městské lesy Volary stane zásadním zdrojem příjmů. Zvědaví ale na první stáčení jsou. Hlavně chtějí vědět, kolik ho dokáží napoprvé stočit. „Kvalita medu bude výborná a veškeré tohle zařízení nám pomůže navýšit množství,“ ujišťuje se včelař Miroslav Trost. Doufá, že v drsnějších podmínkách předhůří Šumavy, dokáží stočit až dvacet kilogramů. „To by bylo napoprvé výborné, ale všechno se dá zlepšovat,“ říká.

Medárna se staví

Během několika málo týdnů ředitel Městských lesů představí světu název volarského regionálního produktu a také jeho logo. To pak bude zdobit každou sklenici s medem „Na návrhu pracujeme. Na názvu se shodujeme, půjde o Volarský med,“ uvádí Miroslav Řežábek. A protože Volarští nenechávají nic náhodě, v areálu městských lesů rovnou staví medárnu, i když první stáčení tam ještě nebude. Stavbu totiž protahuje nedostatek stavebního materiálu. Nedostatku místa pro stáčení se Volarští rozhodně nebojí. Máme připravené prostory v budově lesů, které splňují veškeré hygienické požadavky.

Medárnu volarské lesy zprovozní někdy na podzim. Veškerá práce s medem se následně přesune tam. Moderní medárna bude vybavena i chladícím prostorem, kde bude možné uchovávat jak med, tak rámky, což je pro včelaře základ.

Víte, že…
- Včely využívají navigační systém? Orientačně podle slunce vědí, kam mají letět. V poslední fázi doletu se pak orientují podle rozpoznatelných znaků. Na včelíně jsou proto umístěny značky. Jde o kombinaci čtyř znaků a tří barev. Ty nahrazují v přírodě běžné orientační body, což může být pro včely větev nebo skvrna.
- V poslední fázi pak včela využívá pachu, který je u každého úlu odlišný.