Za nedodržení zákazu hrozí občanům pokuta.

Deník proto zjišťoval, zda o zavedení podobného opatření nepřemýšlejí vedení obcí i na Jindřichohradecku. „Musím přiznat, že jsme o vyhlášce zatím neuvažovali, ale s hlukem problém máme. Hlavním důvodem jsou diskotéky, a s nimi související hluk návštěvníků. Ti pak ruší noční klid a nechávají zde po sobě i nepořádek. Takové akce se někdy musí řešit i s policií. Teď není zrovna dobrá doba na vyhlášky, ale je možné, že na ni také nakonec dojde. Můžu dát podnět do rady, kde bychom se tím poté začali zabývat. Jestli by byla platná, tak je zřejmé, že až od příštího roku,“ sdělil starosta Chlumu u Třeboně Jiří Hájek.

Ke vsi pracovní ruch patří

Podle starosty Bohumila Roda v Jarošově nad Nežárkou není protihluková vyhláška v obci třeba. „Jsme na vsi, a částečný hluk k ní určitě patří. Obyvatelé jsou přes týden v zaměstnání, a tak práci okolo domu se musí věnovat o víkendu. V zastupitelstvu jsme o vyhlášce zatím nejednali.“

Shodný názor má i starosta Strmilova Jaromír Krátký. „Lidé musí pracovat o víkendu, když jsou doma a mají volno. Tak jednou až dvakrát do roka máme případy, kdy si rekreanti stěžují na hluk spojený s pracemi na zahradě, ale to jsou hlavně chalupáři,“ uvedl Krátký.
Hluk netrápí ani obyvatele Stráže nad Nežárkou, jak potvrdila starostka Věra Tomšová.

„Takové problémy nemáme, a proto jsme o vyhlášce ani neuvažovali.“ Podobná vyhláška by se ale nelíbila i řadě obyvatel vesnic. Nesouhlasí s ní ani Jaromír Kabelka z Vydří. Podle jeho slov nemají lidé přes týden čas se věnovat práci na zahradě a okolo svého domu, tak nezbývá, než ji dělat o volných dnech jako jsou víkendy. „Ta práce se musí udělat, a když není kdy, zbývá víkend. Jsem tedy rozhodně proti nedělnímu klidu,“ řekl Kabelka.

Stanislava Chmelíková z Rodvínova tvrdí: „Bez hluku to nejde, ať jsou lidé místní nebo z Prahy, práci musí o víkendu udělat, pokud to nejde přes týden. Samozřejmě to závisí na čase a na počasí.“

Lucie Schmiedová