Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O takzvaných šupácích, kteří táhli Deštnou

Deštná – Vincence Plechatého, příslušného do domovské obce Deštné, vedl četník ze hnanecké stanice v Jindřichově Hradci do jmenovaného městečka. Hnanec prý si cestou zpíval: „Přijde jako, přijde, strach má z něho lid, místo květů bude vonět dynamit.“ Na základě četníkova hlášení byl tedy Vincenc, roku 1895, soudem v Kamenici nad Lipou potrestán nejen za tuláctví, ale i za pobuřování veřejnosti.

13.2.2011
SDÍLEJ:

První pošta v Deštné z roku 1870.Foto: archiv města

Musíme si ale osvětlit, kdo to byl hnanec, co byla hnanecká stanice a co vlastně znamenalo hnát někoho postrkem, nebo lidově řečeno šupem. V Rakousku-Uhersku počátkem sedmdesátých let minulého století, v důsledku hospodářské krize, začal stoupat počet lidí, kteří ztratili práci.

Rozšiřovali tak vrstvu stávajících tuláků, žebráků i vagabundů, vždy se práce štítících. A právě na ochranu společnosti před asociálními a kriminálními živly přijala vláda již v roce 1871 takzvaný protitulácký zákon o postrku.

Podle něho mohli být vykázáni z místa pobytu a do svých domovských obcí pohnáni postrkem nejen tuláci, ale i osoby, jež nemohly prokázat zdroj příjmů a obhájit svoji živnost. Také propuštění trestanci museli být úředně dopraveni do rodného hnízda, pro lepší policejní přehled. Dnešní kriminální případy, kdy propuštěný vězeň vzápětí loupí, by za Rakouska nebyly myslitelné.

Hnanecké stanice, rozmístěné po celém území monarchie, dokázaly převést postrkem nežádoucího člověka z jakéhokoliv místa do jeho rodné obce. Protože každý delikvent dostal hnanecký list, který byl německy nadepsán Schubpass, vzniklo ono hanlivé lidové rčení poslat někoho šupem, nebo nadávka ty šupáku!

V kronice městečka Deštné poznáváme, jak velkou frekvenci hnanecké stanice měly. Jen namátkou zjistíme, že v roce 1875 bylo do obce dovedeno šupem dvacet potrestaných, v roce 1879 již dvacet pět šupáků a roku 1880 dokonce třicet šest. Přitom náklady na cestu delikventa, většinou nemajetného, i s četnickým doprovodem platila domovská obec.

Výše taxy byla čtyřicet krejcarů za míli. Takže cesta z Vídně do Deštné stála deset zlatých, z uherské Pešti šestnáct zlatých, ale z Ottenschlagu přes dvaadvacet zlatých. Jak dlouho šupáci cestovali? Někdy se vezli na voze, jindy šli pěšky. Například z Vídně do Deštné to trvalo až 10 dní. Stávalo se, že hnanec neodolal volání svobody a cestou utekl. Provedl to například Matěj Zavadil z Deštné. Byl později chycen a potrestán osmi dny vězení.

Některé notorické, ale práce schopné tuláky zavírali na určitý čas do pracovních dílen, zvaných robotárny. Novela protituláckého zákona z roku 1873 dovolovala užít i policejní dohled na nuceně vyhnané osoby. Člověk takto potrestaný nesměl bez povolení okresního hejtmanství opustit své bydliště, na vyzvání úřadů byl povinnen podat zprávu o svém zaměstnání či výdělku. Nesměl navštěvovat poutě a trhy a v noci vycházet ze svého příbytku.

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Nová Bystřice. Ilustrační foto náměstí.

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Ve čtvrtek můžete do kina i za hudbou

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kam si ve čtvrtek vyrazit za kulturou? Přinášíme náš přehled tipů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení