Původní návrh horní komory, který počítal s povinným uzavřením obchodů 
v sedmi svátečních dnech, poslanci zmírnili – podle nich stačí dát prodavačkám a prodavačům volno 25. a 26. prosince a také na Nový rok.

Předlohu nyní budou posuzovat senátoři, své k ní musí říct i prezident. Zatím tedy není jisté, kdy a zda vůbec začne platit. Jestliže by ale prošla legislativním kolečkem 
v současné podobě, pak by ve zmíněné tři dny musely být povinně zavřené všechny obchody kromě těch menších,
s prodejní dobou do 200 metrů čtverečních. Výjimka se má vztahovat rovněž na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích či nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona bude hrozit pokuta až milion korun. Při opakovaném porušení zákona to bude až pětinásobek.

Podle původního senátního návrhu měly mít obchody zavřeno kromě Nového roku 
a dvou vánočních svátků také na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září a 28. října.

Proti obdobné regulaci se staví Jihočeská hospodářská komora (JHK). Ředitel úřadu JHK Luděk Keist to zdůvodnil tím, že ve svátky nikdo neomezuje ani činnost záchranné služby, policie, armády či společností působících v oblastech energetiky nebo dopravy. Přitom i tyto služby musejí zajišťovat lidé, z nichž někteří by si jistě rádi užili volný sváteční den.

„Pokud by obchody neměly o svátcích tržby, zavřely by 
i bez regulace. Pojedete-li 
v tomto čase na dovolenou na hory, také očekáváte, že vám ve svátek dají něco k jídlu, že budou jezdit lanovky, budou upraveny lyžařské tratě 
a v hotelu bude teplo. Jaký je rozdíl mezi zaměstnancem obchodu a ostatními zaměstnanci?" ptá se Luděk Keist. „Také nevidíme rozdíl mezi obchodem velikým 190 metrů čtverečních, na který se regulace nevztahuje, a prodejnou velkou 215 metrů čtverečných, která už má mít zavřeno," doplnil.

Opatření by se dotklo i českobudějovické Jednoty. Generální ředitel podniku Jaroslav Froulík má však pro zákonnou regulaci provozní doby obchodů pochopení. „Zákonu se přizpůsobíme, 
s tím nemáme problém. Volno k odpočinku našim zaměstnancům dopřejeme," řekl.
Jihočeský poslanec za TOP 09 Zdeněk Bezecný zákon nepodpořil. „Můj názor je takový, že prodejní doba se nemá regulovat," dodává na vysvětlenou Zdeněk Bezecný.

Poslankyně za ČSSD Vlasta Bohdalová je naopak pro to, aby stát prodejní dobu 
v supermarketech a hypermarketech omezil. „Mělo by se to řešit systémově," říká Vlasta Bohdalová, která se přiklání k původnímu návrhu, aby bylo zavřeno o sedmi svátcích. „V Rakousku a Německu se nad tím také nikdo nepozastavuje," dodala.

anketa

Rakušané a Němci si již zvykli

Rakousko: Prodej o svátcích a od soboty 18 h do pondělí 6 h mohou stanovit zemští hejtmani místně a sezonně podle zvláštní regionální potřeby a po slyšení zástupců zaměstnavatelů a zaměstnanců. Nejde-li o zájem celé země, musí být slyšeni i zástupci dotčené obce. Všeobecně mají výjimky například prodejny potravin, upomínkových předmětů, cestovních potřeb, květin atd. na nádražích, na letištích, v přístavech, přičemž pro tento prodej vyčleněná plocha nesmí v provozovně přesáhnout 80 metrů čtverečních (větší může povolit jen v odůvodněných případech zemský hejtman). Sladkosti, občerstvení, hotová jídla a zboží ve vztahu k akci nebo k místu jejího konání mohou být po dobu potřebnou k obsloužení návštěvníků prodávána v divadlech, muzeích, kinech, koncertních domech, cirkusech a sportovních halách. Výjimku mají i veletrhy, výstavy a podobné akce. Prodej je povolen také z automatů, v rámci gastronomických provozů, u čerpadel pohonných hmot. Další výjimky mají řetězce. Od loňského listopadu má i v neděli otevřeno například deset filiálek Sparu, na nádraží v Linci dokonce od 5 do 23 h. V Rakousku je 13 svátků se dny klidu, 19 tzv. památných dnů a čtyři dny volna například škol a úřadů, kdy má zavřeno i většina obchodů.

Německo: Také v Německu je zakázán prodej o nedělích a svátcích. 
Výjimky mají nádraží, letiště a vybrané rekreační regiony. Provozovatelé veletrhů, jarmarků, výstav a jiných akcí přitahujících velké množství návštěvníků mohou na povolení obce otevřít o čtyřech takových dnech za rok. Prodej ale nesměl podle celostátního zákona trvat déle než pět hodin, musel končit v 18 h a musel být mimo hlavní bohoslužby. Od roku 2006 je zákaz prodeje věcí jednotlivých spolkových zemí. V Bavorsku ale setrvali na původní spolkové normě. Výjimky mají jednotlivé obory (pumpy, lékárny), místní specifika (lázeňská místa, venkov, nádraží) i určité výrobky (pečivo, mléčné produkty). Obecně je možné výjimky povolit z důvodu naléhavého veřejného zájmu. Ten zahrnuje i nadregionální akce – sportovní mistrovství, tradiční pašijové hry, folklorní festivaly apod. Odůvodňují jej ale i přírodní pohromy. Otevřeno mohou mít dvě hodiny prodejny čerstvého mléka a květinářství (na Všech svatých, v Den památky padlých, o Svátku zemřelých apod. šest hodin), tři hodiny prodejny pečiva 
a cukrářských výrobků, pět hodin prodejny tisku. (vm)

Řada lidí zavřené velké obchody 
s potravinami o svátcích schvaluje

Jindřichohradecko - Mají, nebo nemají být o svátcích velké supermarkety otevřené? Na touto otázkou se do diskuse zapojili i návštěvníci stránky Jindřichohradeckého deníku na sociální síti Facebook. Řadě z nich by zavřené obchody vůbec nevadily, další vyjadřují solidaritu s prodavačkami, které mají také nárok na volno. Objevily se však i názory proti.

Mezi ty, kteří návrh zákona schvalují, patří například Šárka Hemberová, ale i Veronika Berciková. „Jen ať to schválí, dala bych všechny svátky, tedy všech sedm, aby bylo zavřeno. Prodavačky jsou také jenom lidi a rády by si užily volno s rodinou."

Rovněž Lenka Železná říká, že je to dobře: „Zavřeno by mohlo být na všechny svátky." Jaroslava Pechrová Tomková senátorům k jejich rozhodování vzkazuje: „Zavřít. Prodavačky také mají své rodiny."

Marta Kopačková je určitě pro zavřeno. „Jako všude za hranicemi, lidé si alespoň odpočinou a budou se věnovat rodině. Odpočinek je důležitý!" dodala. Libuše Franková poznamenala, že je jí to jedno. „Dřív bylo taky zavřeno a taky jsme vyrostli," míní.

Eva Neugebauerová přiznává, že nakoupit si o svátcích je fajn. „Ale určitě bych to alespoň omezila, aby se ti lidé celý den nedřeli a rodinu neviděli až večer, když už je po všem," uvedla.

Petra Turynová zavření obchodů schvaluje, Petr Šolín zdůrazňuje, že to mělo být od začátku a Josef Wirtele připomíná, že od toho jsou to svátky: „Zavřít všechno. Nebo zrušte svátky, ať si můžou nakapsovat.Vy nevíte, co by jste chtěl. Buď svátky, nebo práce," zní jeho vzkaz.

Soňa Homolová však poukazuje na to, že jsou i další lidé, kteří pracují v nepřetržitých provozech ve fabrikách a podobně. „A někoho zajímají? Taky tam dělají jenom lidi a chtějí být doma s rodinami. Chci říct, že je to boj jenom za někoho. Když bude ve svátek zavřeno v krámech, tak se z toho věšet nebudu, ale myslím si, že tam nahoře víc řeší prkotiny," sdělila.

Tereza Ludvíková Kandlová lakonicky uvedla, že zavřené obchody o víkendech schvaluje, ale požaduje po zákonodárcích a vládě, aby řešili nelegální migraci: „To je problém a ne špatně zahnuté rohlíky a banány." (nov)