Ptačí chřipka subtypu H5N1 byla podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka o víkendu potvrzena v drobnochovu v obci Ponědraž na Jindřichohradecku. "Chov se nachází v tříkilometrovém ochranném pásmu v blízkosti předchozího ohniska ve Frahelži. V chovu původně bylo více než šest desítek kusů drůbeže, a to především slepic a kohoutů, ale také několik kachen - indických běžců. Protože chovatel zaznamenal zvýšený úhyn slepic, které navíc vykazovaly příznaky onemocnění, nahlásil tuto skutečnost SVS," uvedl Petr Vorlíček.

Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření, odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření do SVÚ Praha. Ten podle Petra Vorlíčka potvrdil ptačí chřipku H5N1. "Dle chovatele byla drůbež od vyhlášení pásma kolem ohniska ve Frahelži (5. 12. 2022) zavřená v kurníku. Na zahradě, kde je drůbež chována, se nachází rybníček, který slouží i jako zdroj k napájení drůbeže. V blízkosti se nachází Ponědražský rybník. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření," pokračoval mluvčí veterinární správy.

Ptačí chřipka byla potvrzena také v dalším malochovu drůbeže v Hrusicích v okrese Praha – východ ve Středočeském kraji. Jedná se již o třetí nákazou zasažený chov ve stejné obci.

Státní veterinární správa zakázala na celém území České republiky venkovní chov drůbeže. Opatření bude platit od středy 14. prosince. Důvodem je podle mluvčího SVS rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky. Chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov a tam, kde to není možné, maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky.

V Česku bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm, a to v již zmíněné Frahelži na Jindřichohradecku. Jak již Deník informoval, zde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 tisíc kachen.