Je tak pravděpodobné, že právě začíná letní „stěhování národů", které klade vysoké nároky zejména na řidiče.

A protože minulý víkend pro šoféry nedopadl zrovna nejlépe, měl by být i varováním pro nadcházející letní dny. Jak informoval zástupce vedoucího jindřichohradecké služby dopravní policie Milan Urbanec, po celý víkend se chystají bezpečnostní opatření, která začala již včera. „Další zvýšení dopravního ruchu se čeká příští víkend," uvedl Milan Urbanec.

V pátek ráno u Otína řidič osobního auta ohrozil cyklistu, který musel udělat úhybný manévr, ale vše se obešlo bez zranění. I v této souvislosti dopravní policista apeluje na kolaře, kteří patří k nejvíce ohroženým účastníkům silničního provozu, aby dbali co nejvyšší opatrnosti a nezapomínali na osvětlení. Zároveň upozorňuje řidiče na zvýšený pohyb práce cyklistů.

Statistika dopravních nehod.

Jak proti únavě:

Na dlouhé několik hodin trvající jízdy nejsou řidiči zvyklí, jak tvrdí majitel třeboňské autoškoly Martin Ille zvyklí, a proto je důležitá i samotná příprava. Ta má dvě roviny.

„Co se týče samotného vozidla, je nutné ho důkladně zkontrolovat, doplnit provozní kapaliny, mít správně nahuštěné pneumatiky, což má vliv jak na spotřebu, tak i na bezpečnost jízdy, mít náhradní žárovky a podobně," říká Martin Ille.

Někdo se snaží dojet k moři na jeden zátah. „Přitom profesionální řidiči mají po 4,5 hodině jízdy nařízenou povinnou přestávku. Není to jen nějaký výmysl, ale ta doba vychází z výzkumů. Delší jízda bez odpočinku a ještě navíc v noci, kdy jezdí lidé na dovolenou nejčastěji, je nebezpečná, protože tělo na to není nastavené," vysvětluje Martin Ille. Doplňuje, že o pauze by se měl řidič i protáhnout, ne si jenom zdřímnout.

rady na závěr:
Únava nejčastějipřichází mezi první až třetí hodinou v noci, může to ale být i odpoledne nejkritičtější jsou poslední desítky kilometrů před cílem
Nezapomínejte na:
- pitný režim, zastávky, odpočinek, cvičení, protažení
- před jízdou, ani během ní nejezte tučná a těžká jídla
- dostatečné větrání auta
- žádný energetický nápoj, ani silná káva nejsou zárukou toho, že únava nepřemůže