Jak podotkla kožní lékařka Vendula Jindrová, v jejíž ordinaci se vyšetření provádělo zdarma, zájem to byl opravdu veliký. "První ročník byl hodně silný, další už zase tolik ne, ale letos opravdu přišlo lidí zase hodně. Opět jsme měli i několik záchytů," podotkla. V pěti případech lékařka pojala podezření na bazaliom, v dalších dvou případech by se pak mohlo jednat o melanom. Podle Venduly Jindrové je potřeba, aby lidé pigmentová znaménka nepodceňovali. "Je potřeba je kontrolovat, včasná diagnóza je důležitá," upozornila s tím, že se setkala i s případem, kdy pacientka nevěděla, že jí na zádech znaménko roste.
Do ordinace kožní lékařky Venduly Jindrové v jindřichohradecké poliklinice v pondělí pro jistotu přišel i Vlastislav Pitra. „Dozvěděli jsme se, že je možnost vyšetření. Na své zdraví dbám, když mi to čas dovolí," uvedl s tím, že k návštěvě lékaře ho přiměla manželka, která pracuje jako zdravotní sestra. „Začal jsem se o znaménka víc zajímat a trochu mě sem dohnal i strach," přiznal. Když zjistil, že je možné nechat se vyšetřit, neváhal. "Řekli jsme si, že když jsem zrovna doma, tak toho využiji. Jsem totiž pořád na cestách," dodal.
Že člověk nemá nic podceňovat, to si myslí i Radomír Brychta, který rovněž využil možnosti vyšetření zdarma. „Když mohu něco pro své zdraví udělat, proč ne," říká.

Bazaliom
Bazaliom (bazocelulární karcinom) je nejčastějším typem rakoviny kůže. Vzniká v buňkách bazální vrstvy pokožky. Roste velmi pomalu a ve většině případů nemá metastáze, přesto se řadí mezi zhoubné nádory. Proniká do okolních tkání, čímž způsobuje významná znetvoření. Způsob léčby závisí na typu a stádiu onemocnění. Léčba může být jak invazivní, tak neinvazivní. Záleží také na místě, velikosti a histologickém charakteru.

Melanom
Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se barevně a tvarově mění klidné mateřské znaménko.

Kdy k lékaři
- zvětšování znaménka do plochy
- změna barvy (černá barva nebo přítomnost více odstínů)
- vyvýšení nad úroveň kůže
- velikost více než 5 mm v průměru
- krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
- vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
- nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
- větší množství pigmentových znamének (více než 50)