Nedostatek psích útulků v okrese trvá. Hledají se řešení, aby psi nestrádali.

Jarošovská kauza chovu psů ve špatných podmínkách rozvířila zájem o problematiku psích útulků.

Podle čtenářky je některé obce nechávají načerno vypouštět v jiných okresech, nechají je střílet myslivci, nebo se spoléhají na dobročinnost lidí, kteří za ně suplují činnost útulku.

Tento názor rozhodně vyvrací přístup radnice městyse Chlum u Třeboně. „Jako jedni z mála máme profesionálního odchytače psů a koček. V loňském roce jsme zaplatili Ivanu Horáčkovi týdenní kurz v Brně,“ řekl starosta Jiří Hájek. Dále uvedl, že mu také zakoupili potřebné vybavení. Mají tak zajištěnou kompletní službu ohledně odchytu zvířat, ale také úklidu mršin.

V Chlumu se většinou jedná o zaběhnuté psy. Po vyhlášení místním rozhlasem si je většinou majitelé vyzvednou. „Letos jsme odchytli zatím dva psy. Jednoho si vzala paní z Českých Budějovic,“ upřesnil Ivan Horáček.

V Jindřichově Hradci zajišťují pracovníci městské společnosti Mihos umístění odchycených psů do pěti záchytných kotců. Psi jsou zde prohlédnuti veterinářem, který je i naočkuje. Nalezený pes zde zůstává čtrnáct dní až měsíc, kdyby se přihlásil jeho původní majitel.

„Dříve jsme je pak vozili do psího útulku do Malého Jeníkova. Měli jsme s útulkem podepsanou i smlouvu,“ řekl ředitel městské společnosti Mihos Ondřej Prokopec. Dodal, že je škoda, že tento útulek byl zrušen, protože se tam o psy dobře starali. V současné době jim hodně pomáhá Petra Šťástková z kynologického klubu ze Strmilova, která nabízí tyto pejsky na internetových stránkách. Většinou se majitelé najdou. Pokud ne, tak je vozí do útulku do Polné u Jihlavy.

Pokud si odtud vezme pejska jindřichohradecký občan, nemusí platit pět let městu poplatky ze psa.

Třeboňští městští strážníci mají pouze tři kotce pro přechodné umístění zatoulaných psů. V současné době jsou prázdné. „Pokud se k nám nějaký pejsek dostane, snažíme se zjistit, jestli někomu nepatří,“ řekl velitel městských strážníků Vladimír Školka.

Dodal, že díky dobrovolným kynologickým pomocníkům se jim dosud vždy podařilo pro ně najít nový domov. Ocenil zejména spolupráci s Janou Formánkovou, která zadává nalezence na internetové stránky. Dodal, že vedou evidenci o veterinárním vyšetření, očkování, i kdo si pejska vzal, kdyby se přihlásil původní majitel.

„Naštěstí pamatuji jen jeden případ, kdy mi přivedli domů zatoulaného psa. Měl jsem ho nějakou dobu na zahradě, ale brzy se našel majitel,“ řekl starosta Domanína Pavel Michal.

Majitel má na ztraceného psa nárok do roka, musí však uhradit náklady, které s ním měl dočasný opatrovník.