Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané zastupitelům: Dost bylo obchvatů!

Jindřichův Hradec – Navržená silniční smyčka, která by Jindřichův Hradec mohla doslova sevřít „do kleští“, a to od sídliště Hvězdárna přes Palici až po Radouňku, vyvolala nevoli z mnoha stran.

21.5.2010
SDÍLEJ:

První návrh stěžejního dokumentu, který nastiňuje budoucí rozvoj města vyvolal obrovský zájem nejen ze strany zastupitelů, ale i veřejnosti. Foto: Deník/Jana Hýbková

Nezvyklé množství lidí zaplnilo ve středu odpoledne sál Střelnice. Za hojnou účastí veřejnosti na zasedání zastupitelů byla první prezentace návrhu nového územního plánu města, tedy stěžejního dokumentu, který nastíní budoucí vývoj jednotlivých lokalit i místních částí.

Reakci veřejnosti vyvolaly zejména navržené obchvaty kolem města. Svoje stanovisko přišli zastupitelům říct hned čtyři lidé.

„O obchvatu nic nevím. On ale vlastně nikdo nic neví,“ uvedl k situaci, kdy předem diskutoval k bodu, o kterém před tím nepadlo ani slovo, Jiří Plucar.

„Myslím, že obchvatů už bylo v republice dost, a tak bych jejich budování vážil, než se vyhodí peníze za pozemky, asfalt a další. Pokud o ně někdo stojí, tak má zájem buď pozemky dobře prodat nebo hodlá být investorem. Je to obrovský zásah do krajiny. My ale přece chceme být turistickým, nikoliv průmyslovým městem, takže by investice měly směřovat spíš do cyklostezek. A vůbec nemusí být asfaltové, protože pak po nich jezdí i auta,“ uvedl. Zároveň poukázal na nedávnou opravu mostu na výpadovce od kruhového objezdu u Stavcentu k Bille nad křižovatkou Denisovy ulice směrem na Jindřiš: „Tam se na cyklisty úplně zapomnělo. Přitom města v zahraničí jsou protkána cyklostezkami.“
Proti obchvatům se postavil i Zdeněk Kasper. Podivoval se nad tím, že se po několika letech opět vracejí zastupitelům na stůl, a to dokonce v ještě horší podobě, než tomu bylo v minulosti.

„Jedná se o dlouhodobé změny, které se dotknou našich dětí a vnoučat. Dnes je hodnotou volná krajina a Jindřichův Hradec má to štěstí, že ji ze severozápadní strany má,“ přidal se Petr Šulc. Stejný názor měl i Kamil Červený, který připomněl, že by pozemky a nemovitosti na Hvězdárně díky obchvatu klesly na ceně.

Zmíněné obchvaty, které se objevily v prvotině návrhu, totiž svírají město hned ze tří stran. Známý je východní obchvat od Kuniferu po Kanclovský most, který má z hlediska realizace šanci na vybudování jako první.

Sporný je však severní a západní koridor, které začínají ze směru od Třeboně pod rodinnými domky na Hvězdárně, pokračují směrem na Palici až po Radouňku ve směru na Lodhéřov.

Jak uvedli zástupci firmy, která pro město územní plán zpracovává, severní koridor vychází z plánů vyššího územně správního celku, tedy kraje, západní koridor pak ze zadání města.

Kraj však svůj plán ještě schválený nemá, a proto zastupitelé odhlasovali, že ho požádají o redukci severního obchvatu, čímž by se zmíněné území koridoru uvolnilo.

Změnu si zřejmě vyžádá i západní obchvat, který v prvotině návrhu územního plánu těsně obepíná výstavbu a uzavřel by tak město pro další rozvoj. Ve hře ale i tak zůstane otázka vybudování přivaděče na D3. „Rezkova ulice to rozhodně být nemůže,“ zdůraznil místostarosta Alfred Němec.

„Územní plán je výsostně politický dokument, obyvatelé a vlastníci si budou prosazovat své zájmy a půjde o střetové záležitosti. Je jasné, že kdo vyhraje komunální volby, ovládne územní plán, protože jej bude schvalovat již nové zastupitelstvo,“ naznačil začínající předvolební boj na komunální úrovni zastupitel Tomeš Vytiska.

Autor: Jana Hýbková

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení