Příjem žádostí o nové občanské průkazy se na řadě míst neobešel bez obtíží. Počítačový systém, který mají úředníci k dispozici, nezvládl nad očekávání vysoký počet žadatelů, často vypadával a lidé tak museli trávit ve frontách i několik hodin.

Nejinak tomu bylo i na jindřichohradeckém městském úřadu, kde se lidé, čekající na podání žádosti, museli obrnit velkou trpělivostí. „Čekám tu už od osmi ráno, to je něco přes dvě hodiny, a vůbec nevím, kdy se dostanu na řadu. Teď jim zrovna vypadl počítač, takže pouze vydávají hotové občanky. Nové žádosti prý budou přijímat, až se to podaří znovu nahodit. Jde to všechno strašně pomalu,“ stěžovala si Jaroslava Hanzalová ze Starého Města pod Landštejnem. Je však odhodlána vytrvat, i když jí úřednice, tak jako jiným, nabídly, aby raději přišla v jiném termínu.

„Mám to do Hradce třicet kilometrů, musela jsem si vzít dovolenou a syna odhlásit ze školy. Nemůžu si dovolit sem jezdit každý den a čekat, jestli to náhodou bude fungovat,“ říká Hanzalová.
Proč k potížím dochází vysvětlil Deníku vedoucí odboru živnostenského a správních činností Jaroslav Krafka: „Je třeba si uvědomit, že nový systém se teprve zavádí a s tím souvisí i jeho občasné výpadky. Nejhorší byla situace v pondělí, ve středu to již bylo daleko lepší.“

Podle Krafky je problémem i abnormální počet žadatelů, kteří si chtějí začátkem roku občanský průkaz vyřídit. „Z části je to pochopitelné, protože kvůli instalaci nového softwaru se od 14. prosince žádosti nepřijímaly. Je ale hodně lidí, kteří nový průkaz nutně nepotřebují a pořizují si ho víceméně ze zvědavosti. Chtěl bych tímto poprosit všechny, kteří mohou vystavení dokladů o nějaký ten den odložit, aby dali přednost těm, pro které je to v tuto chvíli nezbytné,“ žádá občany Krafka.

Dalším faktorem, který příjem žádostí poněkud zdržuje, je podle vedoucího odboru nutnost pořídit snímek každého žadatele. „Lidé si neuvědomují, že příjem žádostí není tak rychlý jako dříve, protože každého musíme na místě fotografovat, což může někdy zabrat docela dost času,“ dodává Jaroslav Krafka a zdůrazňuje, že se jedná o přechodné problémy: „Jsem přesvědčen, že se jedná jen o porodní bolesti, a že se vše brzy zaběhne do normálních kolejí.“

Milan Soldán

Výměna občanských průkazů čeká většinu obyvatel do konce letošního roku. Nově mohou být jejich držiteli i osoby mladší patnácti let, kterým zčásti nahradí cestovní pasy. Kdo by chtěl občanku, kde je část dat nahrána na elektronickém čipu, připlatí si za její vystavení 550 korun.