Odkud biketrial pochází?
Biketrial vznikl na konci sedmdesátých let ve Španělsku a do tehdejšího Československa ho přivezli na přelomu let sedmdesátých a osmdesátých čeští jezdci motocyklového trialu, kterým přišel vhod jako dobrá průprava. Od té doby uteklo již hodně času a z biketrialu se stal plnohodnotný individuální sport, kde musí jezdec na speciálně upraveném, 20 nebo 26 palcovém kole překonat rozmanité přírodní nebo uměle vytvořené kontrolní úseky během určeného časového limitu s co nejmenším počtem trestných bodů. Ty dostává zejména za dotyk nohy nebo těla o zem nebo překážku.

Jak dlouho se mu věnuješ?
Že budu jezdit závody, mě napadlo někdy v osmé třídě, ale předtím už jsem asi rok jezdil, takže se mu věnuji 7 let.

Jaké byly jezdecké začátky?
Moje začátky vlastně ani nevypadaly jako biketrial. Nejdřív jsem zkoušel přejíždět všechno, co se dalo, na starém BMX kole, které jsme s tátou upravili tak, aby brzdilo. Já nevěděl, že to je biketrial, to jsem se dozvěděl až od táty. Potom jsem od rodičů dostal závodní biketrialové kolo a trénoval jsem pořád a bavilo mě to čím dál víc.

Jaká byla reakce rodičů?
Rodiče, řekli mi, že jezdím biketrial. . . (smích)
Co všechno k jízdě potřebuješ?
Především kolo a helmu, bez té by to nešlo.

Z čeho je kolo sestaveno a za kolik se dá pořídit?
Biketrialové kolo je speciálně upravené. Vůbec nemá sedlo, má široké ráfky a pláště (hlavně zadní), má dobré brzdy a není moc těžké. Ceny nových kol se pohybují od 10 do 50 tisíc korun.

Navštěvuješ skatepark nebo kde nacvičuješ nové triky?
Skatepark nenavštěvuji, v tomto sportu nejde o triky, ale o překonání překážek, takže trénuji buď na trati z palet, kterou mám za barákem, nebo jezdím na tréninky na kameny. Třeba na Zvůli jsou parádní podmínky na trénink.

Napadlo tě někdy, že bys s biketrialem přestal?
Občas, když se třeba vztekám na tréninku nebo na závodech, tak mě to napadá, ale ve skutečnosti bych s tím nepřestal.

Co bys poradil lidem, kteří chtějí také začít?
Začátky jsou těžké, chce to trpělivost. Všechno nejde hned, ale když se časem naučíte třeba skákat na zadním kole, tak vás to chytne a bude to mnohem zábavnější, než ze začátku. Určitě to zkoušejte a vydržte u toho, biketrial je krásný sport.

Lucie Schmiedová