Například v Chlumu u Třeboně nedávno radní schvalovali pravidla pro oceňování životních jubileí dříve narozených obyvatel městyse a jeho místních částí. „Fungovalo to tady již dříve, ale chtěli jsme to zajistit i schválením radou městyse," vysvětlil starosta Petr Kolezsar. Ročně tady obdarují přibližně pětadvacet oslavenců, kteří dovršili nejméně osmdesátku. Dárkový koš tady získají lidé poprvé v osmdesáti, další v pětaosmdesáti a potom každý další rok. „Odezva je velmi příznivá, je to moc příjemné, lidé se už dopředu těší, vždy si popovídáme," popsal starosta.

Své občany oceňují podobně i v dalších městech na Jindřichohradecku. Například v Třeboni zasílají gratulace již těm, kteří oslavují 70. a 75. narozeniny. „Jubilantům ve věku 80, 85, 90 a od 90 let pak každým rokem, je předáván dárkový koš v hodnotě tří set korun. Ročně komise zasílá gratulace a osobně předává blahopřání a dárkový koš celkem zhruba 350 občanům. Ve věku nad 90 let je jich každý měsíc přibližně pět," informovala tisková mluvčí města Jitka Bednářová.

Ani v Jindřichově Hradci nezůstávají v tomto směru pozadu. „Gratulace zasíláme od věku 80 let. Dárkový balíček dáváme k 80., 85. a od 90. narozenin předáváme každý rok gratulaci a k tomu dárkový balíček. Pan starosta přichází osobně přát k výročí 100 let," zmínila vedoucí odboru sociálních věcí Zdeňka Šindelářová. Měsíčně je ve městě nad Vajgarem předáno okolo 80 gratulací a 30 balíčků.

Petra Lejtnarová