Příkladem může být obec Lásenice. „Je to teď pro nás priorita. Na výstavbu čističky je opravdu nejvyšší čas. V současné době máme zpracovaný projekt a probíhá stavební řízení. V září podáme žádost o dotaci. Předpokládané náklady budou kolem šedesáti milionů korun a výstavba bude provedena ve dvou etapách,“ vysvětlil starosta obce Rudolf Hronza. V Lásenici se budou čistit odpadní vody klasickou metodou.

Podle ředitele prodeje Vodovodů a kanalizací (VaK) Jižní Čechy Ladislava Kosa je nutné připravit žádost o dotaci včas, protože během několika nejbližších let se již finanční injekce na podobné projekty poskytovat nebudou.

„V malých obcích je situace poměrně špatná, buď tam zcela chybí veřejná kanalizace a čistírny odpadních vod, nebo jsou jejich technologie již zastaralé a téměř nefunkční. Tuto situaci bude muset do sedmi let vyřešit šedesát procent obcí pod pět set obyvatel v kraji,“ upozornil Kos.
Stále více obcí se přiklání k řešení v podobě takzvaných biologických rybníků. Na Jindřichohradecku tuto technologii využívá Český Rudolec a Dolní Němčice.

,,Čistírnu máme už patnáct let. Tendy se začal stavět jiný typ, ale během stavby se někdejší zastupitelstvo dohodlo na změně projektu a vznikly biologické rybníky,“ vysvětlil starosta Českého Rudolce Antonín Doležal. Čistírna funguje bez problému, nezapáchá a nedělá hluk. „Taková stavba je investicí do budoucna, která bude sloužit ještě několik desítek let,“ dodal Doležal. Rudolecké biologické rybníky se staly vzorem i pro starosty obcí na Táborsku.

,,Biologické rybníky jsou pro obce, které vlastní dostatečně velké pozemky v blízkosti potoka, ideálním řešením z hlediska nákladů na zřízení a provoz. Čistírna je estetická i ekologická, nenaruší ráz krajiny a ke svému provozu nepotřebuje žádná čerpadla ani dmychadla,“ vysvětlila technoložka VaKu Kateřina Tebichová.

Podle ní se náklady na zřízení biologických rybníků pohybují okolo pěti až deseti milionů korun. Náklady na provoz jsou pětkrát až třikrát nižší než u některých jiných čistíren. Co se týká údržby, postačí jednou za patnáct až dvacet let rybníky odbahnit.

Eliška Bučinová