Už více než čtyřicet let se podle starosty Petra Nekuta řeší problematika obchvatu Kardašovy Řečice. Že je potřeba, uzná asi každý, kdo centrem města po silnici první třídy někdy projížděl – těžká doprava ničí domy a obtěžuje životy místních.

„Po vypracování studie obchvatu se začalo s geologickým průzkumem v jeho předpokládané trase,“ uvádí Petr Nekut s tím, že obchvat se objevil v budoucích plánech Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Proti plánované trase obchvatu ovšem v Řečici vznikla petice. Jedna z jejích organizátorek, Klára Bejnová, vysvětluje, že petici sestavili proto, že plánovaná trasa obchvatu města vede zástavbovou oblastí.

„Samotná myšlenka obchvatu je naprosto v pořádku. Jde ale o to, že ten plánovaný vede těsně kolem domů. Chceme docílit toho, aby se obchvat posunul asi o pět set metrů jinam, kde je za bioplynkou místo,“ vysvětluje. Se zástupci města se organizátoři petice setkali dvakrát, ale nepochodili. „Bylo nám předhazováno, že studie stála už mnoho peněz, jestli vůbec víme, co děláme. Víme. Ten obchvat tady bude už napořád a jestli s tím jde něco dělat, tak to za pokus stojí,“ myslí si Klára Bejnová.

Doplňuje, že organizátoři kromě petice s více než dvěma stovkami podpisů (Kardašova Řečice má podle posledních údajů 2 227 obyvatel), disponují vyjádřením Policie České republiky, ve kterém stojí, že navrhovaná trasa obchvatu není vhodná.

Slovní přestřelka těch, kteří stojí za peticí, s vedením města bude pokračovat na úterním setkání zastupitelů, které se v radničním sále bude konat od 18 hodin. „Budou zde přítomni i zástupci ŘSD a v mezích možností se bude diskutovat i o některých úpravách řešení obchvatu města,“ doplňuje řečický starosta Petr Nekut.