„Dříve jsme se scházeli v Nové Vsi nad Lužnicí, ale protože se nás tam scházelo stále méně a neměli jsme ani žádné prostory, tak jsme se letos 15. ledna sešli naposled a společně s tetičkami Libuší Harákovou, Marií Ševčíkovou a Julií Kučerovou jsme si řekli, že bychom se mohli začít scházet tady v Suchdole nad Lužnicí,“ vysvětlil rychtář obnovené Obce baráčníků Josef Harák. Členů mají zatím deset, ale postupně se už ozývají další zájemci.

Podle Josefa Haráka našli podporu i u vedení města, takže se už mají kde scházet.

„Dali jsme jim k dispozici jednu místnost v Tušti, kde byl kdysi bývalý občanský výbor. Částečně si tam svépomocí opravili vnitřní omítky, materiál na to dostali od města. Do začátku jim na činnost zastupitelé schválili příspěvek čtyři tisíce korun na letošní rok,“ vysvětlil starosta Suchdola nad Lužnicí Jan Kronika. Podle jeho slov už s baráčníky počítají i na stavění máje na konci dubna. Krojovaní baráčníci podle Josefa Haráka tam prý určitě budou, aby oplatili vstřícnost, s jako se setkali u vedení města.

Na letošek už mají baráčníci připravený také program. „Budeme 15. května od 14 hodin slavit na naší rychtě Den matek, kde bude připravena hudba a občerstvení,“ připomněl Josef Harák.

Slavnostně se pak všichni místní baráčníci sejdou 26. června, aby společně při zvláštním zasedání oslavili vznik nové Obce baráčníků Suchdol nad Lužnicí.