Jako první by si měli oddechnout  řidiči, kteří jezdí z Třeboně na Brannou. Tam se rekonstruují mosty a objízdná trasa vede přes Libín, Spolí, Domanín, Mladošovice a Kojákovice. Místní také využívají cestu přes Hradeček, což sice není tak dlouhé, ale úzká hrbolatá  komunikace žádnou větší rychlost nepřipustí. Zde by uzavírka měla skončit už 30. června.

Až do 14. srpna je naplánovaná také uzavírka Žižkovy ulice v Chlumu u Třeboně. Jedná se o výpadovku z městyse na Lutovou. Objížďka vede přes Mirochov a místní se proplétají přes náměstí. Komplikuje to život jak místním, tak i turistům a podnikatelům, kteří jsou na letní sezoně závislí.

Podle provozovatele penzionu Ivana Horáčka se ve směru od Lutové do Chlumu turisté, kteří „jen projíždějí", ani nedostanou. „Chybí hosté a nejsme na tom takhle sami. Ani jsme to nevěděli dopředu, abychom se mohli zařídit a problém je, že se k nám z téhle strany turisté nedostanou, a to ani lidé na kolech, protože to nejde projet," říká Horáček a dodává, že rozkopat silnici v sezoně je stejné, jako kdyby v pensionu plném hostů začali bílit nebo přestavovat koupelny.

Ve složité situaci se kvůli opravě mostů na Brannou  ocitají i turisté, kteří míří třeba do Sportcentra Doubí u Opatovického rybníku u Třeboně. „Nedávno jsme se zde byli podívat na sportovní akci a dostat se do kempu bylo dost náročné. Naštěstí od kruhového objezdu jsme viděli cedule k areálu, ale ta objížďka je strašná, samý výmol, a to ještě nebyla turistická sezona v plném proudu," říká muž z Dačic.

Jeho slova potvrzuje provozovatel Sportcentra Vilém Klaboch, který se už nemůže dočkat, až bude silnice znovu otevřená. „Od Lesostaveb je to samá díra, čím dál tím horší. Určitě se vědělo, že se mosty budou opravovat, tak se mohla ta silnice pro objížďku připravit a ne tam začít navážet štěrk, když už byla úplně dobitá. Navíc si myslím, že uzavírka by nemusela tak dlouho trvat, kdyby se na stavbě pracovalo i o víkendech a svátcích," míní Klaboch.

Poukazuje na to, že město původně slíbilo udělat značení, ale nakonec si museli dát cedule sami a turisté přece jen hodně bloudí, než do kempu dojedou. Uzavírka se podepsala i na návštěvnosti kempu, protože zajížděli nahodile i rekreanti s karavany či stanaři, a ti teď netrefí, respektive jedou jinudy.

„Mimo sezonu jsme závislí hodně také na autobusových zájezdech a pro ně to znamená 22 kilometrů objížďky přes Kojákovice," dodal Klaboch.

Trpělivostí se musejí ještě na nějaký čas také vyzbrojit lidé, kteří potřebují dojíždět od Deštné do Jindřichova Hradce.

Až do 30. října je totiž uzavřený kvůli budování kanalizace průtah Lodhéřovem a objížďka vede zatáčkami na Pluhův Žďár. Do konce října by se měl také budovat nový most v Otíně. Kamiony mají objízdnou trasu přes Strmilov a Kunžak a řidiči osobních aut využívají k objíždění místní silnice přes Jitku.