Proč čekat tak dlouho? Tuto otázku si položili obyvatelé Buku u Jindřichova Hradce; a udělali si Vánoce už v létě. Vždyť přece bylo právě dvacátého čtvrtého. No a co, že teprve srpnového.

„U nás v Buku se stále něco děje, tahle akce se uskutečnila pro děti jako loučení s prázdninami," pravila jedna ze zaneprázdněných pořadatelek.

Vánoční atmosféru připomínalo vše, dokonce i zelená tráva, neboť klasickým zimním Vánocům také sníh nijak zvlášť nepřeje. Spíše bývají zelené, či šedé od bláta. V jindřichohradecké místní části předposlední srpnovou neděli vládla červenobílá kombinace. Děti se totiž k rozlučce s létem oblékly do úborů po vzoru Santy Clause. Tradičně se zdobily perníčky, vyráběly vánoční ozdoby, zapalovaly prskavky.

Soutěže měly také zimní podtext. Loven byl vánoční kapr, na lyžích závodníci absolvovali slalom, nechybělo ani kluziště. Vyvrcholením srpnového adventu byl příjezd sáněk, které byly obsypány dárky. Dětem je pak rozdaly postavy z pohádkového Mrazíka, a sice pyšná Marfuša s do sebe zahleděným bohatýrem Ivánkem.

Roman Pišný