„V první kategorii, kde mezi sebou soupeřily provozovny, sídla firem a restaurační zahrádky, zvítězil Jaroslav Žluč, provozovatel lahůdkářství Labužník. Ve druhé kategorii, výzdoba rodinných domů, dosáhl nejvyššího ocenění Jan Pokorný. Mezi soutěžícími přihlášenými do třetí kategorie, týkající se výzdoby panelových a bytových domů, pak zvítězil Jaroslav Sviták,“ popsal mluvčí úřadu Petr Kolář.

V poslední, čtvrté kategorii soutěže pak ocenění mohl získat někdo, kdo se podílí na zlepšení životního prostředí ve městě a přispívá k jeho zlepšení. Zde se vítězkou stala Zuzana Činková, studentka Gymnázia Vítězslava Nováka. „Vítězka kultivuje životní prostředí města vskutku neotřelým způsobem. Provozuje takzvaný plogging – při rekreačním běhu sbírá odpadky z přírody. Činnost, pro někoho možná zcela nepřekvapivě, má své kořeny ve Švédsku,“ uvedl Petr Kolář.

Zuzana Činková představila plogging svými slovy: „Zjistila jsem, že lze spojit běh a procházky v přírodě s něčím užitečným. Zajímala jsem se více o aktivitu plogging, která byla založena ve Švédsku již v roce 2016 a právě ta spojuje pohyb, který je prospěšný pro naše tělo i mysl, s dobrou věcí a péčí o naši planetu. Do této činnosti jsem zapojila i celou rodinu a spolu s mamkou založila skupinu na Facebooku – Plogging JH, kde se k nám již přidalo několik desítek členů a část z nich také aktivně.“

Všichni finalisté získali dárkové tašky od úřadu a poukázky na nákup zahradnických pomůcek, vítězové potom finanční hotovost ve výši pět tisíc korun. „Zuzka Činková obdržela originální dřevěnou mísu ve tvaru srdce, kterou vyrobil starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod. Daroval ji k charitativnímu prodeji sdružení Otevřená Okna, od kterého je město odkoupilo. Miska ve tvaru srdce byla vyrobena z části borovice ulomené při vichřici. Strom stále ještě roste na levém břehu řeky Žirovnice nedaleko areálu továrny na keramiku,“ vysvětlil Petr Kolář.