Jindřichohradecký hrad a zámek vždy připravoval staročeské tržiště s rukodělným zbožím, sladkými a slanými dobrotami ve stáncích na nádvoří, doprovodná hudební, taneční i divadelní vystoupení. Na děti čekal i malý zvěřinec a občerstvení se připravovalo v 500 let staré Černé kuchyni. Aby však předvánoční čas nebyl tak úplně smutný, připravili zaměstnanci Národního památkového ústavu alespoň tradiční vánoční výzdobu z přírodních materiálu.

Jak přiblížil kastelán Jan Mikeš, výzdoba zámeckého areálu je velká tradice související s adventními dny. "Bohužel jsme to letos před tím oficiálním zákazem vyhodnotili tak, že jsme od pořádní trhů úplně ustoupili, ale snažili jsme se zámek alespoň malinko lidem otevřít a nazdobit," vysvětlil.

Vánoční výzdoby se dočkala všechna nádvoří a brány zámku jsou veřejnosti otevřené. "Ačkoliv je výzdoba v trošku menší rozsahu než bývá zvykem. Doufáme, že návštěvníky stejně potěší," uvedl Jan Mikeš.

Vyrazit lze na zámek Jindřichův Hradec alespoň na procházku, všechna nádvoří zůstanou veřejnosti otevřena a dočkají se sváteční výzdoby.
Advent na jindřichohradeckém zámku se nekoná. Zhatil ho covid

Světýlka v oknech

Zámek tak zachoval sváteční atmosféru a v oknech svítí romantické osmiramenné svícny. "To je velice hezké zvláště ve večerních hodinách, když lidé vyrážejí na procházky," upozornil s tím, že jde asi o cca 40 až 50 osvětlených zámeckých oken.

Dekorování se věnují pracovníků Národního památkového ústavu. "Když děláme výzdobu v plném rozsahu jako v jiných letech, kdy se zdobí i patnáct stánků, pracuje na ní sedm zaměstnanců dva týdny," shrnul kastelán.

Přírodní materiály

Vznikají věnce, girlandy a další dekorační předměty z přírodních materiálů. Studnu na nádvoří dokonce zdobí anděl z větviček. "Snažíme se jít cestou přírodních dekorací, svítící řetěz máme jen na centrálním stromečku," uzavřel Jan Mikeš.