Novou tvář některých pokojů naleznou návštěvníci hradeckého zámku na hlavní prohlídkové trase pod označením A. „Jedná se o přestavěný salon, jídelnu a běžný pokoj. Ty nyní respektují podobu, kterou měly za dob posledních Černínů,“ popisuje kastelán Jan Mikeš.

Zámek také pracuje na přípravách přímo obří výstavy, na kterou první návštěvníci zavítají v létě, konkrétně 21. července. „Výstava se jmenuje Dokonalý diplomat – Černínové jako vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Věnuje se, jak už název napovídá, rodu Černínů a jejich roli v diplomacii. Bude se nacházet ve druhém patře Adamova stavení a sestává ze zhruba čtyř stovek exponátů, které máme půjčené jak ze zahraničí, tak třeba z Národní galerie,“ vypráví kastelán. K vidění bude výstava až do konce listopadu.

Letošní sezonu zahájí jindřichohradecký hrad a zámek, stejně jako většina ostatních turistických objektů ve městě, na Velký pátek – tedy v pátek 30. března. „Dle úspěšné tradice posledních let budou návštěvníci moci navštívit první prohlídkovou trasu Adamovo stavení bez průvodců. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15.15 hod. Mimořádné individuální prohlídky nabízíme od 30. března do Velikonočního pondělí 1. dubna,“ říká Jan Mikeš. Průvodci budou v interiérech zámku ovšem přítomni a připraveni odpovídat na otázky.

V prostorách první prohlídkové trasy nebude ani letos chybět výstava Splašená vejce, kdy interiéry už tradičně zaplaví bezmála tisícovka barvených vajíček různých velikostí a roztodivných kombinací.