Na jindřichohradeckóu Hvězdárnu dorazily stovky lidí. Také na náměstí Míru v J. Hradci se tvořily hloučky. Jana Buštová byla s dětmi Zbyňkem a Žanetou v bazénu, kde o zatmění slyšely a chtěly ho vidět. 

Pavel Vlach vyrazil do cetra se svářeckým slkem. "Jsem svářeč, tak co jiného bych měl mít. Jedno jsme dal ženě. Ta zůstala doma a dívá se z okna," uvedl. 

Poněkud těsno bylo po celé dopoledne na jindřichohradecké Hvězdárně Františka Nušla, kam zamířily pozorovat zatmění desítky lidí i celé školní výpravy. Opravdoví fajnšmekři si totuž nenechali ujít možnost pozorovat vzácný astronomický jev pomocí sofistikované techniky, která zde byla pro tento účel připravená v dostatečném množství.

"Pozorujeme různými dalekohledy, do nichž samozřejmě používáme filtry, protože na Slunce se jinak dívat nedá, hrozilo by poškození zraku. Máme zde ale i jeden speciální dalekohled, který nevidí tak jako lidské oko, ale umožňuje pozorovat i protuberance, sluneční skvrny, vlákna a ostatní jevy, které běžně vidět nejsou ani s filtry," vysvětlila astronomka Jana Jirků.

Ta si kromě hojné účasti nemohla vynachválit abni počasí, které zatmění abnormálně přálo. "Vyšlo to parádně, také jsem se několik dní modlila," poznamenala žertem.

Ke kostelu sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci přišli zatmění Slunce pozorovat především žáci nedaleké 1. základní školy. "Je zajímavé, jak krátce to celé trvá, ale potom to zas trvá třeba i dvacet let, než je další. Škoda, že už tady asi nikdo nebudeme, až bude to úplné zatmění," říká Barča z 5. A. Její spolužačka Anna se ale těší, že ještě nějaké další zatmění uvidí. "Je to krásné. Mamka mi slíbila, že se pojedeme podívat někam do ciziny, až bude nějaké další zatmění."

Deváťáci přišli vybavení nejen svářečskými kuklami, ale i vytištěným textem o tomto zajímavém jevu. "Říkali jsme si o tom ve škole, ale je lepší to vidět takhle," shodli se Honza Kovář a Luděk Babický.

Učitelka, která je doprovázela, Gabriela Illeová přidala i vzpomínku na úplné zatmění z roku 1999. "Vzpomínám si na to, zdálo se nám tehdy, nebo je možné, že už pracuje i fantazie, že jsme cítili i to, jak se ochladilo."

Kromě dětí sem ale přišly i Hana Kolínová a Květa Mazálková. "Četla jsem o tom ve vašem deníku, tak jsem si řekla, že se půjdeme podívat. Zeť mi půjčil i kuklu, tak jsme vybavené," ukázala Hana Kolínová. Na zatmění Slunce se dívaly obě i v roce 1999. "Ještě někde mám i takové ty brýle," říká Hana Kolínová.