VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Milena a Josef Andrle: Cesta po jižní polokouli (10) - Paraguay

Jindřichův Hradec, Paraguay - Ve druhé polovině ledna se cestovatelé z jihu Čech podívali do dalšího státu - do Paraguaye.

5.2.2018
SDÍLEJ:

Milena a Josef zavítali do Paraguaye.Foto: archiv autorů

PARAGUAY
20. 1. - 31. 1. 2018

Putování po Brazílii zakončujeme nejlépe, jak to jen jde. U vodopádů Iguaçu. Druhý den přecházíme, doslovně, do Paraguaye.

PONTE DA AMIZADE (Most přátelství) je pěší hranicí mezi Brazílii a Paraguayí. Vede přes řeku Paraná. Je asi půl kilometru dlouhý, na brazilské straně má město Foz do Iguaçu, na paraguayské Cuidad del Este. No, a právě sem směřovaly naše kroky.

Na obou stranách dostáváme razítka do pasů, naprosto bez problémů, a vstupujeme do dalšího státu na naší cestě po jižní polokouli – do PARAGUAYE.

PARAGUAY je vnitrozemský stát, zhruba pětkrát větší než Česká republika, má 6,5 milionu obyvatel, hlavní město Asunción. Název státu pochází z jazyka Guaraní a jeden z výkladů je „voda, která jde až k oceánu“. Tento jazyk je vedle španělštiny druhým úředním v Paraguay. Učí se i ve škole. Hospodářsky je Paraguay řazena na druhý (po Surinamu) nejchudší stát Jižní Ameriky.

CIUDAD DEL ESTE (Město východu). Druhé největší město Paraguaye (cca 320 000 obyvatel). Leží hned za hraničním mostem. Přejdete ho a jste v naprosto šíleném světě. Hluk, křik, troubení, vřískavá hudba. Obrovské tržnice se zbožím všech kvalit. Brazilci sem chodí nakupovat. Nižší clo, čili levnější zboží. My nic nenakupovali, naopak zdrhali odtud pryč.

První starost je získat Guaraní (PYG), což jsou paraguayské peníze. Kurz je za 1€/6620PYG. Dostáváme “balík“ (asi jeden milion) peněz, bereme taxi (tomu platíme zbylými brazilskými reály) a jedeme vyřídit lístky na autobus do ENCARCIONU. Platíme za oba 120 000PYG. Odjíždíme za 20 minut.

Autobus už má nejlepší roky za sebou. Vypadá to, že je „vyjetý“ z Brazílie. Ale je to jenom šest hodin, takže nic neřešíme a jedeme. Tradičně je klimatizace na hranici omrzlin, tak jsme zabalení do všeho, co máme po ruce. Zastavujeme každému, kdo si mávne, kdekoliv a kdykoliv. To nás nevyvádí z klidu. Známe z Indie.

Paraguayská krajina je kupodivu docela podobná naší. Samozřejmě ne v zimě. Lesy, louky, sem tam krávy a koně, občas kopec. Jasně, že chybí jihočeské vesnice. Tady jsou to osamocené domečky, dost skromně vypadající. Půda je červená, asi obsahuje hodně železa.

ENCARNACION „La Perla del Sur“ (Perla jihu). Do tohoto, údajně nejkrásnějšího města Paraguaye, přijíždíme po šesti hodinách ze Ciudad del Este. Je pozdní odpoledne, prší, prší, občas leje, bouřka a my nemáme zamluvený hotel. Hledáme v okolí autobusového terminálu. Nacházíme, ale děs běs. Hrozně leje, tak vzdáváme další hledání a bereme tenhle.

Chceme se někde najíst, ale nikde nic otevřeno. Tak si kupujeme čínské polévky v kelímku, „doma“ uvaříme vodu, zalijeme a mňam mňam. Ráno bývá moudřejší večera. Třeba bude slunce. Nebylo. Stále prší, prší, stále leje, leje. Obracíme se na druhý bok a spíme dál. Po druhém vstávání už jenom prší a neleje. Bereme, už osvědčené, pláštěnky a vyrážíme do „nejkrásnějšího města“ Paraguaye.

Potulujeme se naprosto vylidněným městem. V Lonely Planet si hledáme místa, která „musíte určitě navštívit“. Navštěvujeme je. Jsou mokrá, jsou zplihlá, jsou smutná.

Park v japonském stylu, který nechala vybudovat značná japonská komunita. Zahrnuje v sobě všechny prvky, které správný japonský park musí obsahovat. Costanera (promenáda kolem řeky) s říční pláží, kterou někteří obyvatelé nadneseně nazývají „nové Rio de Janeiro“. Teda na Copacabanu fakt nemá. Bohužel už neprší, ale leje jako z konve, tak se tady zrovna moc lidí nekoupe. Ale je fakt, že při slunečném počasí to může být pěkné místo.

Déšť se trochu zmírnil, tak statečně pochodujeme dál. Dáváme si kávičku a řekneme si, že večeři o něco později. A to se ukazuje býti zásadní chyba. Ovšem to zjišťujeme až s křížkem po funuse. Paraguay je totiž stát, kde se dá dobře najíst jenom tak do 16 hodin. Potom už pouze empanadas, tapas či jiné rychlotaštičky. Jsou sice dobré, ale nelze je jíst každý den.

Doprohlédneme si několik parků, kostelů, projdeme další ulice a rozhodneme se, že další den odjedeme do Asunciónu. Stále prší, prší, jen se leje.

Kupujeme lístky na autobus, doufáme, že luxusní a odcházíme „domů“. Opět vaříme čaj a kávu, sušenky a jdeme spát. V noci silná bouřka, liják, takže ráno je voda až v chodbě před pokojem. Naštěstí jenom před. Balíme, vše je vlhké a podivně „voní“. Chceme pryč. Přichází, asi, majitelka, a dává nám najevo, že buď další peníze, nebo ať už zmizíme. Tak mizíme. A rádi.

Sedíme v průvanu, na tvrdých lavicích, na autobusovém nádraží v nejkrásnějším městě Paraguaye a jsme šťastní, že máme lístky a za pár hodin odjíždíme. A pořád prší, prší, jen se leje.

ASUNCIÓN. Hlavní město státu, cca 2,5 milionu obyvatel. V jazyce guaraní Paraguaý. Založeno v roce 1537. Patří mezi nejstarší města v Jižní Americe. Bylo mu přezdíváno „Matka měst“. V češtině název znamená „Nanebevzetí“.

Protéká jím řeka Paraguay, na které je přístav. Je sídlem vlády, prezidenta, centrem průmyslu a kultury. Novodobé dějiny města jsou spjaty se jménem rodiny López. Nejprve otec, Carlos António López, který se v letech 1844 - 1862 stal prezidentem, poté syn Francisko Solano López, také prezident do roku 1870, kdy padl v boji v Paraguayské válce, kterou rozpoutal.

Cesta do Asunciónu byla v pohodě. Opět super luxus autobus. Dokonce pouze tři sedačky v řadě. Jedeme vyšší rychlostí než v Brazílii. Tady na to tak nehledí. Takže uháníme vstříc velkoměstu.

Vystupujeme na Terminálu Ómnibus a hledáme autobus číslo 8 nebo 31. Ty totiž jedou do ulice Oliva. Tam máme hotel. Po několika přeptáních se u místních, nastupujeme a jedeme. Hotel Costanera je v pohodě. Za 8 nocí platíme 1 100 000 PYG. Pepa s hoteliérem žertuje, že kdyby měl v Čechách milion, tak by byl bohatý. Ubytujeme se a jdeme poznávat Asunción.

Máme několik lokalit, které chceme navštívit. Centrem, jádrem, středobodem města je PLAZA DE LOS HÉROES. Tady v budově, Panteón de los Héroes, jsou uloženy ostatky prezidenta F. S. Lópeze. Je skrytý za ohradou, opravuje se a je zavřeno. Celé náměstí je v podstatě park, kde jsou lavičky, na kterých trávíme spoustu času. Je vedro s vysokou vlhkostí, takže se koupeme ve vlastním potu.

Koupat se chceme v řece Paraguay, která lemuje kolonádu Costanera. Jenomže narážíme na pláži na cedule s nápisem Nada prohibido (plavat zakázáno). Nevíme sice pořádně proč, ale vzhledem k přítomnosti policisty na motorce, to raději nebudeme zjišťovat. Tak sedíme jenom na betonové lavičce (rozpálené do běla) s železným opěradlem (rozžhaveným do ruda). Připadám si jako smažící se špekáček.

Po odpočinku pokračujeme v poznávání. Růžová stavba, připomínající zámeček, je opět bývalý Lópezův palác. Dnes sídlo prezidenta. Vlajka vlaje, tak je asi přítomen.

ESTACIÓN FERROCARRIL. Železniční trať z Asunciónu do Encarnacionu byla první v Jižní Americe. Jeden z prvních vlaků, který po této trati jel, vidíme v tomto nádraží. Bylo to za vlády, jak jinak, prezidenta C. A. Lópeze. Proto má asi vagón i lokomotiva jeho iniciály. V současné době je to už jenom muzeum. Před pár lety se zde mohly koupit lístky na turistický vláček. Teď už je vše zrušeno. No, já se vlastně vůbec nedivím. My jsme totiž žádné turisty nepotkali.

Co jsme ale potkávali na, doslova, každém kroku, jsou místní s jakousi bandaskou v jedné, a kelímkem s podivným kovovým brčkem v druhé, ruce. Pepa se s tím setkal už kdysi v Argentině, tak mi dal přednášku.

TERMOS, MATERO, BOMBILLA (termoska, hrnek, brčko). Nosí si v tom pití TERERÉ, které je připraveno z čaje YERBA MATÉ. Ty termosky jsou dost velké, ale evidentně to nikomu nevadí. Pijí úředníci, policajti, vojáci. Všude si můžete celý set zakoupit v různé kvalitě a designu. My nekupujeme.

Co ale kupujeme docela často, je CHIPA (sýrový chléb z maniokové mouky). Prodávají ho všude na ulici, má různý tvar, ale vždy stejnou chuť. Dobrou.

Ochutnáváme i další místní specialitu. SOPA PARAGUAYA. Podle názvu sopa nepodlehněte stejnému omylu jako my. Není to polévka. Pod tímto názvem se skrývá kukuřičný chléb se sýrem a cibulí. Dáváme si ho jako přílohu ke grilovaným žebírkům a kuřecím stehnům. Moc dobré. Tím vším se posilňujeme na cestě do další zajímavosti.

JARDÍN BOTÁNICO. Je neděle, máme spoustu času, slunce svítí a my opět (už po třetí) v botanicko - zoologické zahradě. Říkám Pepovi, že jsem za svůj dospělý život nebyla tolikrát v zoo, jako při této cestě. Rozlehlý areál, botanicky naprosto nevýrazný, tak snad zoo část bude lepší. Platíme vstup 22 000 PYG a jdeme do zoologické zahrady. Ptáci ve voliérách na nás skřehotají, pískají, houkají. Jeden velký papoušek asi ulétl, sedí na stromě před voliérou a zřejmě “nadává“, že ho nikdo nejde chytat a dát mu něco k jídlu.

Milena a Josef zavítali do Paraguaye.Jdeme dál. Hřbet čehosi velkého vyčuhuje z vody. A on to pan hroch. Je skoro celý potopený. Docela mu závidím. Je urputné vedro. Krokodýl vůbec nevylezl. Na cedulích lákají na slona, tygry, lvi. Tak pochodujeme. Jo, jo, jsou tady. Ale spící ve stínu nebo v bazénku. Moc z nich nevidíme, ale máme velkou představivost.

Strávili jsme příjemnou neděli. Její zakončení už tak příjemné nebylo. Bouřka, blesky, tropický liják. Jdeme sice v pláštěnkách, ale občas po kotníky ve vodě. Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným i v Paraguay.

Při jedné z našich toulek nás oslovila evropsky vypadající paní. Německy pozdravila. Pepa je celý šťastný, že si může popovídat v němčině. Mně to nedalo a po nějaké chvíli se ptám, čím se tady zabývá. Je jí tak kolem 70 let.

No a z milé paní se vyklubala Jehovistka. Žije v Paraguay už 20 let a přišla sem právě z těchto důvodů. Hned jsme mluvili o tom, že nás zarazilo, proč jsou katolické kostely zavřené. Důvod prý je jednoduchý. Jeden z dřívějších prezidentů byl katolický biskup. Z církve vystoupil, dal se na politiku, a se stal prezidentem. V roce 2008. Katolická církev prý se z toho už nevzpamatovala. Věřte nebo ne, ale je to pravda. Byl to Fernando Lugo.

Náš pobyt v Paraguay se chýlí k závěru. Je sice pravda, že původně jsme počítali tak se třemi týdny, ale skutek utek. Nějak jsme se do této země nevžili. Dozvěděli jsme se o ní dost, viděli jsme také dost a jedeme o dům dál.

ČEKÁ NÁS ARGENTINA.

A když budete číst moje povídání i nadále, čeká i na vás.

Tak příště.

Milena Andrle

Autor: Adam Hudec

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 15 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů rozpočtář. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SŠ či VŠ stavebního zaměření; praxe vítána; samostatnost, zodpovědnost a aktivní přístup; znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), AutoCad; řidičský průkaz skupiny B;, Nabízíme: možnost seberealizace a dalšího profesního rozvoje, zázemí stabilní a silné společnosti, odpovědnou a zajímavou práci, motivující finanční ohodnocení a firemní benefity aj. , Písemné nabídky včetně strukturovaného životopisu s fotografií zasílejte na e-mail: jiri.jemelka@frigomont.cz. Pracoviště: Frigomont a.s. - 001, 380 01 Dačice. Informace: Jiří Jemelka, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE TELEFONICKY!!!, - pracovní poměr na dobou neurčitou;. Pracoviště: Jaroslav auský - 002, 379 01 Třeboň. Informace: Hana Sýkorová, +420 730 828 423.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT E-MAILEM NEBO TELEFONICKY, Požadujeme: praxe v obchodě výhodou; příjemné vystupování; samostatnost; spolehlivost; flexibilita; potravinářský průkaz; základní znalost na PC;, Nabízíme: dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti; možnost profesního růstu; vstupní zaškolení; nevyučené v oboru zaučíme; přátelský kolektiv; nástup možný ihned; možnost spolupráce i brigádně;, Náplň práce: příprava zboží k prodeji; prodej a nabídka zboží; obsluha zákazníků; spolupráce s vedením prodejny. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. - 001 - třeboň, U Francouzů, č.p. 1181, 379 01 Třeboň. Informace: Josef Hrubý, +420 733 698 361.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 23 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách zástupce vedoucí prodejny maso-uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme: min. vzdělání vyučen; samostatnost; spolehlivost; flexibilita; zkušenost s vedením kolektivu výhodou; příjemné vystupování; potravinářský průkaz;, Nabízíme: dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti; možnost profesního růstu; vstupní zaškolení; nevyučené v oboru zaučíme; přátelský kolektiv; nástup možný ihned, Náplň práce: vedení kolektivu prodejny; vedení administrativy prodejny; objednávání zboží; odpovědnost za chod prodejny; příprava zboží k prodeji; prodej a nabídka zboží; obsluha zákazníků; spolupráce s vedením firmy, KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. - 002 - dačice, Vápovská, č.p. 306, 380 01 Dačice. Informace: Simona Novotná, +420 724 841 540.


Jindřichohradecká hvězdárna.

Kdo vybaví hvězdárnu dalekohledy?

Kurz lanových technik zdravotnických záchranářů Jihočeské univerzity v Přední Výtoni.

Pět dní pohotovosti sloužili studenti na Lipně

Okolí zámku bude uzavřené. V Hradci se natáčí

Jindřichův Hradec - Pokud vás v pondělí ráno zarazil velký černý kočár, který se řítil městem, vězte, že se vám nezdál. V Hradci se natáčí pozvánka na černínskou výstavu Dokonalý diplomat.

OBRAZEM: Francouzský anarchista chtěl Kupky ilustraci s Husem

Hluboká nad Vltavou – Před nedávnem začala v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie (AJG) v Hluboké nad Vltavou výstava Člověk a země představující mistra abstrakce umění Františka Kupku v jiném světle.

Léto se vrátí se začátkem prázdnin

Jižní Čechy – Na začátku nového týdne bude převážně oblačno a v pondělí i úterý čekejte slabé přeháňky.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT